ВизиЯ Точка зрения Страны В Сербії не відмовилися від ідеї «Великої Югославії»

В Сербії не відмовилися від ідеї «Великої Югославії»

По суті, 25 червня 1991 року почався розпад Югославії. У цей день Хорватія та Словенія проголосили незалежність, що одразу викликало негативну реакцію у Белграді.

Хорватія. Операція Буря

Там не хотіли відпускати у вільне плавання найбагатші республіки федерації. Тому до кордонів Словенії були відправлені військовослужбовці ЮНА, у Хорватії в цей момент вже була сформована "п'ята колона" Белграда у вигляді сербських автономних бановин, які почали виникали ще у 1990 році.

Оскільки вже тоді у Загребі на перших багатопартійних виборах перемогла партія Туджмана, а місцеві комуністи опинилися у меншості. Ще рік знадобився хорватам, аби проголосити незалежність. На перший погляд події у югославській федерації мало чим відрізнялися від загальноєвропейських - "оксамитові революції", вихід балтійських республік із складу СРСР, початок дезінтеграційних процесів у самому Союзі, готовність німців до об'єднання.

Але ситуація у Югославії була набагато складнішою, бо тут у будь-який момент могла розірватися бомба міжетнічного протистояння. У Європі це розуміли, але на мій погляд, дуже погано розуміли. Бо намагалися ще вмовити Мілошевича суто дипломатичними методами врегулювати розпад Югославії, відпустити Словенію та Хорватію. Тому і трапилися переговори у Бріоні, де представники від євроспільноти домовилися із словенцями, хорватами та федеративним урядом про мораторій на проголошення незалежності Словенією та Хорватією терміном на три місяці.

Белград, Югославія

Оце була перша слабкість євродипломатії, яка потім проявлялася неодноразово, і проявляється зараз. просто вмовити і дипломатично врегулювати все. На Балканах власна дипломатія, заснована на традиціях та звичаях, і це євродипломати не бачать досі. Бо Югославії кінець прийшов, як багато істориків та політологів вважають, із смертю Тіто у 1980 році. Наступні 11 років були агонією, яка в якийсь момент закінчилася кривавими війнами. Насправді, сам проєкт "Югославія" від початку був провальний, бо словенців та хорватів змусили поступитися власними амбіціями та прагненнями.

Проти Белграда та Сербії ці нині діючі члени ЄС виступали і у роки Королівства СХС, і роки Королівства Югославія, і в роки федерації. Тіто своїми вчинками додав ще пару вогнищ, які тліли поступово - це Косово та Боснія і Герцеговина.

От Косово Європа реально прогавила на початку 1980-х рр., коли там почали виникати паралельні органи влади, які діяли підпільно. Та й Белград, чесно кажучи, на той момент був зайнятий грою "Збережи федерацію", тому Ібрагім Ругова та його прибічники розгорнули масштабну діяльність у Косово і зробили автономний край непідконтрольним Сербії.

Наразі Європа боїться нових спалахів міжетнічного протистояння на теренах екс-Югославії, тому ліпить з республік регіональні утворення, пов'язані економічними, митними, фінансовими, безпековими відносинами. Республіки, як однополюсні магніти, просто відштовхуються одна від одної.

У Брюсселі, реально складається таке враження, ігнорують цей факт. Ну не хочуть екс-югославські республіки жити під одним дахом, хоча їм це прийдеться робити, хоча б частково, у ЄС, куди більшість з них прагне вступити. У регіональному розрізі жити разом ці країни просто не хочуть, та й не вміють вони цього робити.

Розлучення по-югославськи відбулося, але у Брюсселі та Белграді цього не приймають. ЄС хоче примусити держави співпрацювати і любити одна одну, просити вибачення за війни, злочини, цивільних жертв, перегини югокерівництва, а Белград хоче нову Сербославію. Тому Косово не відпускають, підтримують прагнення пана Мілорада Додіка, який багато років намагається вивести Республіку Сербську із складу Боснії і Герцеговини.

Президенту Сербії Александару Вучичу імпонує створення своєї міні-Югославії, ну нехай і не під прапором Юго, а під прапором Сербії. Та яка йому різниця? буде не Югославія, а Сербославія. Ще один утопічний проєкт, який підтримує Кремль. Там добре розуміють, де слабке місце у регіоні, де ображені, де хочуть величі та намагаються позбутися клейма "серби винні у всьому".