ВизиЯ Точка зрения Страны Україна повертається до геополітичного розколу 90-х - нульових років

Україна залишалася геополітично розколотою державою

Цікаві результати соціологічного дослідження українських муніціпалітетів презентувала в квітні цього року група "Рейтинг". Згідно з отриманими даними, Україна повертається до ситуації геополітичного розколу кінця 90-х - нульових років. Як і тоді, Західна Україна орієнтована на вступ до ЄС і НАТО, а Схід і Південь мріє приєднатися до Росії та ОДКБ. І це після Революції Гідності, трьохрічної війни з РФ, аннексії Криму й оккупації Донбасу.

Але спочатку трохи про методологію. Опитування проведено у 22 обласних центрах України, які не перебувають під контролем російських окупаційних сил, а також в містах Маріуполь та Сєвєродонецьк на Донбасі. Дослідження базується на вибірці з більш ніж 19 000 респондентів.

Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%. Досяжність респондентів у середньому склала 67,2%. Опитування було профінансовано Урядом Канади.

Тепер щодо конкретних результатів. Більшість західноукраїнських областей однозначно вибирають ЄС, однак чим далі на Схід та Південь, тим більше виникає підтримка проросійського курсу держави.

вибір між ЕС та Євразійським Союзом

До того ж спад прозахідних настроїв українців - це явна тенденція другої половини 2016 - першої половини 2017 року.

падіння підтримки ЄС 2017

Аналогічна картинка складається і по відношенню українців до НАТО, вступати в цю військово-політичну організацію хоче ще менше громадян України.

вступ до НАТО квітень 2017

В динаміці падіння інтересу до НАТО теж спостерігається протягом останнього року:

Динаміка вступ до НАТО квітень 2017

Таким чином, з вищевказаного можна зробити декілька висновків:

  • 1. Україна повертається до стану геополітично розколотої держави, в якій західні регіони ідеологічно орієнтовані на вступ до ЕС і НАТО, а східні й південні області орієнтовані на Росію.
  • 2. Ідеологічна межа між регіонами проходить, скоріше, по лінії Кропивницький-Полтава-Суми, ніж по Дніпру. Тобто ми маємо Північно-Західний та Південно-Східний мегарегіони, які живуть за різними (якщо не протилежними) ціннісними нарративами.
  • 3. Здивував Київ, який досі вважався прозахідним, але треба вважати на обставини притоку біженців зі Сходу та Півдня.
  • 4. Російська агресія в цілому не впливає на геополітичні настрої українців, тобто висновки робляться з економічних, а не політичних міркувань.
  • 5. Зрушення в суспільних настроях демонструють особливості динаміки останнього року, тобто мова йде про реакцію на внутрішню та зовнішню політику, що проводяться Урядом та Президентом.
  • 6. Ціннісний розкол нікуди не дівся. Він був "прихований" два роки, а зараз ідеологічні протиріччя між регіонами знову актуалізуються.

Інакше кажучи, респонденти "голосують" не проти Заходу, а проти пвнуючої української еліти. Чи розуміють це на Банковій та Грушевського?