ВизиЯ Точка зрения Страны Вибори в Канаді: традиційні змагання між лібералами і консерваторами

Дострокові вибори в Канаді: хто переможе?

Оголошення про дострокові вибори в Канаді було очікуваними, оскільки чинний прем'єр-міністр Джастін Трюдо керує урядом меншості, що створює досить багато незручностей для нього та Ліберальної партії Канади при голосуванні важливих рішень, адже доводиться йти на компроміси. Тому вибори пройдуть 20 вересня 2021, а не 16 жовтня 2023 року.

Вибори в Канаді: прем’єр Джастін працює барменом

Відмінність оголошення перевиборів у Канаді від України полягає в тому, що досить бажання чинного прем'єра, тобто необхідності двічі провалювати голосування довіри уряду немає потреби. Зрозуміло, що це створює досить спокусливу ситуацію, котрою користуються усі прем'єр-міністри Канади, а опозиція за це їх критикує.

Опозиції є за що критикувати прем'єра, адже перевибори зазвичай закінчуються позитивно для чинної влади. Варто просто подивитися на досвід Жана Кречена, однопартійця Трюдо, котрий цим користувався кожного разу, коли рейтинги партії гарантували здобуття більшості. Також є випадок, коли прем'єр скликав вибори через 9 місяців після попередніх і здобув 96 додаткових місць. Отже, у Трюдо є вагомі причини, щоб піти на перевибори.

Трюдо подає ці вибори, як референдум довіри до його уряду, котрий керував боротьбою з COVID-19. За час пандемії 520 400 канадців втратили роботу, а майже 27 тисяч загинуло, деякі дії уряду здавалися дивними, а дефіцит бюджету зріс з 21 мільярду у 2019 зріс до 354 мільярдів у 2020. Однак ці витрати уряду пішли на допомогу громадянам, що допомогло пережити ковідну рецесію, а вакцинацій дійшла до того, що 71% жителів країни щепилися двома дозами, а 81% отримав принаймні одну дозу. Традиційно ліберальна партія є флагманом лівого націоналізму, оскільки консерватори традиційно були прихильниками Великобританії, тому партії будує свою кампанії навколо цієї патріотичної історії успіху.

Шанси лібералів

Зрозуміло, що скоріше за все перемогу здобуде Ліберальна партія, але є ще партії, котрі можуть отримати вагому підтримку на виборах.

 

Лідер канадських лібералів Ерін О'Тулл виступає перед своїми виборцями

Однією з таких партій є Консервативна партія Канади, котра на минулих виборах перемогла, у відсотковому значені, але здобула меншу кількість місць, ніж ліберали. Лідером консерваторів з 2020 року є Ерін О'Тулла, котрий є досить прогресивним політиком, як для своєї партії, адже він не проти абортів, позитивно ставиться до ЛГБТ та транслюдей, а також підтримує вуглецевий податок, адже вірить у зміну клімату, останнє є особливо не популярним серед консерваторів. Загалом О'Тулла не є дуже популярним у власній партії, а верхівка вже думає, хто буде наступним лідером партії після виборів.

Важливу роль у житті Канади відіграє Квебек, котрий відомий своїми сепаратистськими настроями. Тому не дивно, що цей регіон має партію, котра націлена представляти тільки його інтереси. Блок Квебеку є такою партією. Впродовж 2010-х партія не могла обрати одного лідера, а тому мала цілу купу в.о., але сьогодні партією керує досить популярний Ївс Франсуа Бланшет. Ліберальна партія сподівається отримати вагомий результат у Квебеку, хоча націоналізм серед квебекуа на підйомі. Однак, Трюдо є популярним у Квебеку та й сам є квебекуа, а його батько, легендарний П'єр Трюдо, був тим хто зробив французьку другою державною у Канаді.

Четверте місце на виборах скоріше за все займе Нова Демократична Партія (в масштабах країни вони займають 3 місце, але через одномандатні округи отримають меншу підтримку ніж Блок Квебеку). Її очолює Джахміт Сінгх, син індійських мігрантів, котрий є першим індусом, що очолює одну з найбільших партій у країні. Сам Сінгх є куди популярнішим за свою партію. Востаннє Демократи здобували значну перемогу у 2011 під лідерством Джейка Лейтона, тоді вони здобули друге місце, але того ж року Лейтон помер від раку, а Демократи досі не змогли повторити такого результату.

Є ще декілька малих партій, але здобути хоч якість місця має Партія зелених, котра переживає внутрішньопартійну кризу, тому ще не відомо, як це повпливає на результати. Зараз партія має 3 місця парламенті.

Вибори в Канаді можуть завершитися у два способи: Трюдо здобуде більшість або продовжить керувати урядом меншості.

Консерватори виходять вперед

У Канаді на півдорозі до дня виборів лідер перегонів змінився. Згідно з останніми опитуваннями, консерватори набирають 34% (близько 143 місця в парламенті), тоді як ліберали можуть розраховувати на 31% (132 мандати). Якщо на початку виборчої кампанії здавалося, що «Ліберальна партія» Джастіна Трюдо досить легко зможе перемогти та й ще повернути собі більшість, то на сьогодні виникає питання: чи зможе Трюдо забезпечити свої партії перемогу?

Трюдо може програти дострокові вибори

Багато експертів сходяться на тому, що рейтинги лібералів похитнулися через спосіб у якій оголосили вибори, оскільки це особисте рішення Трюдо, хоча він і оголосив, що це буде референдум щодо результатів його уряду у боротьбі з COVID-19, але схоже, що для канадців це не достатня причина, щоб оголошувати вибори на три роки раніше запланованого.

Результати опитування демонструють, що ліберали втратили перевагу у групи виборців 55+, котра є найбільш надійною щодо приходу на дільниці. До того ж у спірних провінціях Онтаріо, Квебеку та Британської Колумбії лібералам не солодко, адже перемога у них не гарантована.

Давня зброя «Ліберальної партії» проти «Консервативної» була вибита з їхніх рук, адже ліберали завжди називали лідерів «Консервативної партії» ретроградами й тим самим акумулювали усіх виборців лівого та центричного поля, але лідер консерваторів Ерін О'Тула підтримує права ЛГБТ, не є противником абортів, визнає зміну клімату, підтримує профспілки. Хоча це не є популярними позиціями у його партії, але така його позиція дозволяє консерваторам здобути перемогу в ряді провінції країни.

До того ж О'Тула зробив ставку на український електорат, котрий історично голосує за лібералів, він вже встиг пообіцяти безвіз для громадян України у разі перемоги, а разом з тим став єдиним лідером великої партії, що подякував українським військовим за порятунок перекладачів які працювали на Канаду в Афганістані. Конфлікт в Афганістані має вплив на ці вибори через ситуацію, що розгорнулася за останній місяць, хоча зазвичай міжнародна політика на результат виборів не впливає.

Багато канадців не задоволені тим, що Джастін Трюдо не вважає подолання інфляції одним з топ пріоритетів свого уряду, а саме це призводить до зростання цін на товари.

Однією з найбільших проблем «Ліберальної партії» є те, що лівий електорат сьогодні є розпорошеним. Лідер «Нової Демократичної Партії» Джахмет Сінгх вивів партію на рівень підтримки у стабільні 20% (близлко 36 мандатів). Він подає себе як більш прогресивного політика, аніж Джастін Трюдо, що привертає виборця ліберальної партії, котрий не впевнений чи хоче підтримувати Трюдо. Рівень підтримки нових демократів може зрости після лідерських дебатів, а це зменшить підтримку лібералів. Натомість електорат консерваторів є цільним.

У 2019 році Консерватори також перемогли у пропорційному голосуванні, але програли у мажоритарному. Цього року підтримка консерваторів краще розгорнута, аніж у попередніх. Варто зазначити, що зміна влади у Канаді не змінить рівень підтримки цією країною України, адже у Канаді проживає потужна українська діаспора, котра має політичний вплив і як видно звертання до цієї громади може допомогти перемогти у виборах. Тому підтримка Україні збоку Канади залишиться на стабільно високому рівні.