ВизиЯ Точка зрения Политика Зеленский и Меркель: итоги и результаты - международная политика

Зустріч Меркель-Зеленський: загальні слова без європейської перспективи

Перемовини між президентом Володимиром Зеленським та канцлеркою Германії Ангелою Меркель, судячи зі спільною прес-конференції, провалилися. Сторони не те, що не змогли домовитися, - а підстави тому, здається, були, - вони просто говорили різними мовами. Як глухий зі сліпим. Без впевненості в адекватності зовнішньої політики Української Держави.

Загалом підсумки німецько-українських перемовин виглядають наступним чином.

З боку Германії:

• Берлін намагався перевести розмову з проблеми будівництва “Північного Потоку 2”в площину спільного розвитку зеленої енергетики. Не вийшло. Та й Україна не дуже готова для технологічного розвороту своєї енергетики. Одним словом, лобісти з ФРН не домовились з лобістами з України. Питання енергетичної безпеки відійшли на другий, якщо не на третій план.

Меркель Зеленський брифінг

• Для Меркель, як не дивно, важливо відновлення роботи “Нормандської четвірки”, щоправда, за умови існування спільної для всіх учасників дорожньої карти, якої немає. Непрямим чином у зриві перемовин вона звинуватила Москву, публічно на адресу Києва ніяких претензій не пролунало. Ніхто про “формулу Штайнмайєра” чи “кластери Макрона” навіть не згадував. Обидва лідери тримали себе в руках і висловлювалися занадто обережно.

• Щодо Донбасу: Росія — учасник конфлікту, але на сході України діють “сепаратисти”. В якій ролі перебуває Росія на Донбасі — не зрозуміло, про Путіна Меркель говорила з дружною пошаною.

• “Північний потік 2” буде добудований, але ФРН до 2045 року відмовиться від вуглеводів на користь “зеленої енергетики”. Логічне питання: а для чого тоді будувати СП-2, до того ж спільними європейськими зусиллями? якщо через 20 років він перетвориться в металобрухт?

Крім того, за словами Ангели Меркель, американо-германська декларація передбачає, що СП-2 не перетвориться на газову зброю, Росії не дозволять тиснути на Україну. Договір про експлуатацію ГТС України буде продовжено після 2024 року.

З боку України:

• Ми не знаємо, що таке зелена енергетика, але в цілому підтримуємо зелені технології. Тобто основним нашим (влади) партнером є Ахметов, альтернативної енергетики в Україні не передбачається — дивиться попередні рішення Верховної Ради та Кабміну.

Меркель Зеленський зустріч

• В Україні є окуповані території, по ним потрібно розмовляти. Статус Росії в конфлікті не визначений, але прямих перемовин з представниками ОРДЛО влада не веде.

• Україна не погоджується з інтерпретацією “Північного Потоку 2” як з комерційним проектом. Проблема в тому, що Берлін та Вашингтон говорить на цю тему загальними словами; гарантій того, що СП-2 не задіють як енергетичну зброю, західні партнери надавати не збираються.

Більше того, президент згадав про європейські ціни на газ, Меркель промовчила.

Канцлерка також промовчила ще з двох питань: чи давить ФРН на Путіна з метою виконання РФ Мінської угоди та чому вона не залишиться на Кримській платформі.

Взагалі таке враження, що Європу та США більше хвилює власне економічне майбутнє, ніж війна поза межами її кордонів. Хоча, можливо, пані канцлер тролить як Москву, так і Київ. Москву — даючи надію на реалізацію своїх геополітичних амбіцій, Київ — демонструючи, що ваше місце поза кордонами ЄС, а з Зеленським ми, європейці, розмовляємо крізь зуби. Ми вимушені, бо міжнародні правила порушувати не допустимо. Але Ви, дорогий Володимре, не дотримуєтесь власного слова.

Тому на Кримську платформа США і ФРН відправляють тільки міністрів енергетики. Рівень значимості держави Україна за президентством Зеленського нижче нуля. Це вже очевидно навіть “царю”.