Шанс на свободу: виступ Джо Байдена в парламенті

Время смены системы

Кому вниз, 1989 рік

Занадто емоційний і разом з тим раціональний виступ Джозефа Байдена в українському парламенті засвідчив, що ніхто із західних лідерів вже не буде «спускати на гальма» вітчизняну корупцію, а також будь-які наміри заграватися у власні політичні, а тим більше геополітичні проекти. Або негласний американський протекторат з вірогідністю «витягнути» країну з російського імперського простору, або мовчазна згода Заходу на пряме російське втручання, - зрозуміло, що Москва не обмежуватиме себе в своїх діях. Зокрема, окупація Криму і частини Донбасу – це лише початок, щоправда, в найгіршому сценарії, коли українська влада не схаменеться і не розпочне здійснювання фундаментальних реформ. Для вітчизняного уряду і президента навіть були названі напрямки таких реформ: антикорупційне законодавство і державне урядування, зміна конституційного устрою та децентралізація, свобода бізнесу та раціональні податки, незалежні суди та персональні свободи. Іншими словами, реформи не заради адаптації пануючих корупційних схем до нових геополітичних реалій, не торгові спекуляції країною заради солодкої вигоди, але заради більшої свободи. Для конкретної людини. І в цьому, здається, пролягає концептуальний розрив між американською та українською елітами: для перших головна цінність – людина, для інших – радянсько-російсько-корупційне марення «стабільністю». Недарма ж Порошенко перед приїздом Джо Байдена публічно і неодноразово наголошував про чотирьохрічний час «без виборів». Вони бояться. І це головне.

Що стосується віце-президента США, то він почав свій виступ у Верховній Раді з історичної екскурсії, протягом якої відразу ж розставив всі політичні пріоритети. Помаранчева революція – це шанс для реформ, який був упущений політиками. Саме політики повинні в тому, що Україна залишається найбільш корумпованою державою в Європі. Більше того, небажання проводити реформи означає, що ніхто не зацікавлений в подоланні корупції. Так, народ зробив все від нього залежне, але він, цей народ, не може приймати за політиків закони. І це небажання змінювати системи спровокувало Революцію Гідності – Україна знову отримала шанс на свободу. Але і цей шанс може бути упущений, якщо не будуть радикальних змін.

Взагалі, політичним акцентам Байдена в цьому відношенні можна тільки здивуватися. Він зумів розділити на окремі світи народ України, політичну еліту і нову геополітичну реальність, в якій перебувають українці. І якщо прагнення народу до свободи для нього були очевидні, то що робити з елітою, яка не хоче ні бачити народ, ні рахуватися з реальністю, здається, він сам чітко не знає. А тому пропозиція зовнішнього тиску виглядає, скоріше, не стільки як примус до раціональної активності, правового та інституційного упорядкування власного буття, скільки єдиним рішенням у ситуації, що склалася. Насправді червона лінія виступу проста: держава для людей, а не для політиків, олігархів та корупціонерів. Чи зрозумілі це присутні в парламентській залі – важко зрозуміти.

До речі, байденівський приклад США як держави, що виникла внаслідок революції – дуже красномовний. І аналогії тут дійсно простежуються. По-перше, війна проти колоніалізму. По-друге, протести в американських штатах починалися окремо, в своїх районах, а потім вже був загальнонаціональний рух. Але, на відміну від України, в Америці було б бажання політиків, воля парламенту і громадська позиція нації. Але в нашій державі не існує ні першого, ні другого, ні, на жаль, і третього. Громадська позиція окремих громадян не означає існування нації. Повинні бути об’єднані в одне ціле всі названі компоненти. Адже мета кожної революції – надати людям права. А в нашому випадку – додамо від себе – ще й власність і гарантоване право на цю власність. Інакше очікувати позитивних зрушень прийдеться довгий час. Якщо не скінчено довго.

Тепер, власне, про геополітику. Базові проблеми України – агресія Росіі та корупція. Байден говорив про російське вторгнення в Україну дуже емоційно і без двозначності. Він декілька проголосив слова «російська агресія», давши зрозуміти, що іншої оцінки дій Кремля вже не буде. Більше того, за його словами, весь світ підтримає Україну і спостерігає, як шанс на свободу може стати прологом для створення сучасної нації. Така позиція американської сторони, враховуючи ознаки пом’якшення російсько-європейських стосунків, для Києва, звісно ж, суттєво важлива. Особливо в сенсі запевнення Білого Дому в тому, що американська адміністрація ніколи не визнає анексію Криму. Але ж розраховувати на щось більше нинішня українська влада навряд чи зможе: так, московська політика формування «сфер впливу» цілком неприємна, але ж – знов таки - власний суверенітет означає вироблення основні правил. Які мають виконувати і внутрішні, і зовнішні гравці. Так, ігнорування Росією норм міжнародного права та взятих на себе зобов’язань призведе до введення нових санкцій.

Але й Україна має виконувати всі пункти Мінську-2. Тобто вибори, «децентралізація для Донбасу» - прямі слова Байдена, амністія для бойовиків, конкуренція партій на Донбасі, виведення російських військ і встановлення українського контролю на кордоні з РФ. Більше того, навіть якщо РФ не виконуватиме Мінських угод, Україна зобов’язана їх дотримуватися. Інакше Київ спровокує зовнішній тиск, аналогічний тому, що спостерігався свого часу в 1994 році, коли вирішувалося витання ядерного роззброєння. Що це означає? Ніхто воювати з Путіним не збирається, особливо заради країни без цивілізаційного майбутнього. По-друге, для Вашингтона, думається, краще позначити контури «м’якого протекторату», ніж заробити геополітичні очки на мапі Україні. Від якого можна буде згодом відійти, якщо запустяться реформи. На що можна сподіватися, - $45 млрд. просто так не беруть. Тільки в обмін на пені дії, в тому числі непублічні.

В Сербії не відмовилися від ідеї «Великої Югославії» В Сербії не відмовилися від ідеї «Великої Югославії» В сучасній Сербії дуають, що можуть відновити в Югославії в тій чи... 25 червня 2021 / Країни
Як диктатура Орбана зруйнувала Угорщину. Народ і «Фідес» єдині Як диктатура Орбана зруйнувала Угорщину Уряд «Фідес» на чолі з Віктором Орбаном прийшов до влади на хвилі популізму,... 09 серпня 2021 / Інститути
Недорогие смартфоны: обзор, рейтинг, характеристики Китайские смартфоны: стремительный прорыв на мировой рынок Мобильная техника из Китая длительное время оставалась в тени южнокорейских... 16 грудня 2019 / Наука та технології
Почему нации приходят в упадок: теория Гоббса, история, описание Как заставить работать государственные институты Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсон решают вековую загадку экономики,... 30 жовтня 2018 / Інститути
Погода