ВизиЯ Точка зрения Политика Візит Зеленського до Німеччини: чого чекати? - політика Украни

Візит Зеленського до Меркель: провал, успіх, болото...

Візит до Німеччини президента України Володимира Зеленського експерти назвали провальним. Дійсно, цілі, які були поставлені напередодні зустрічі з канцлером ФРН, не були досягнуті. Ангела Меркель заявила, що «Північний Потік 2» буде добудований. Аргументи України, щоправда, почують, і транзит через Україну ніхто скасовувати не збирається.

Зеленський зустрівся з Меркель в Берліні

Однак головний провал візиту Зеленського в Німеччину - це реанімація «плану Штайнмайера», згыдно з яким на окупованих територіях Донбасу проводяться вибори до передачі Києву україно-російського кордону.

І ось тут виникають кілька запитань, що потрібно озвучити. Перше - чому про «план Штайнмайєра» згадали саме зараз, хоча всі гравці були впевнені, що його «поховали» 5 років тому? Зрозуміло, Україна ніколи, навіть під керівництвом Зеленського, не піде на вибори до моменту передачі контролю над кордоном. Більше того, не факт, що вибори відбудуться і після передачі прикордонних пунктів. В іншому випадку будь-яка влада миттєво злетить із Банкової, нехай навіть вона буде тричі народною та популярною.

Швидше за все, Ангела Меркель хоче спадкоємності політики. На майбутніх вересневих виборах переможуть «зелені», і християнським демократам, можливо, доведеться піти в опозицію. А це означає перегляд політики щодо Кремля, причому в яку саме сторону - непрогнозовано. Соціал-демократи виступають за пом'якшення санкцій тиску, «зелені» - за посилення. Природний компроміс полягає у збереження актуальних орієнтирів німецького зовнішньополітичного відомства, але тут, як то кажуть, можливі варіанти - все залежить від майбутньої коаліційної угоди. В цьому плані витягування з шафи мертвонародженого «плану Штайнмайера» здається дивним і неефективним.

Друге питання - а навіщо проводити переговори про «Північний потік 2», тим більше що «нових аргументів» немає. «Трубу» німці добудують, промислове лобі занадто серйозно. Інша справа, чи піде по ній газ, а якщо піде, то в якому обсязі?

Якщо від принципу збереження ГТС України ніхто не відмовиться, тоді реально заповнення Севпотока на 25-30%, не більше того.

Тобто «залізяка» зафункціонує, Путін озвучить якісь аргументи для свого населення, ну і досить. Ні Росія, ні ФРН економічного ефекту від експлуатації «Північного потоку 2» не отримають.

Але тут є маленька особливість, що не дуже відома в Україні. Справа в тому, що будівництво і введення в експлуатацію «Північного потоку 2» є частиною чинної коаліційної угоди між ХДС / ХСС і соціал-демократами. Промисловці, за цією угодою, отримують дешевий газ, а профспілки - додаткові робочі місця.

Перемовини між Зеленським та Меркель провалилися

Іншими словами, Меркель, навіть якщо дуже і хотіла, відмовитися від «потоку» не в праві. По-перше, це зобов'язання перед бізнесом і трейд юніонами, а по-друге, перед партнерами по федеральному уряду. Раптова відмова від Севпотока -означатиме дострокові парламентські вибори. Навіщо це бабусі Ангелі, тим більше якщо вона піде з посади в цьому ж вересні? Та й партія ризикує втратить достатньо голосів: коаліція і так народилася в муках, а тут ще гіпотетичне звинувачення в недотриманні домовленостей. Так політика не робиться, - втім, Зеленському це не зрозуміти. Він живе в світі «договорняків» за межами права і державних інститутів.

Третє питання - «гримуча сумішш» першого і другого. А чи не є прив'язка «плану Щтайнмайэра» до «Північного Потоку» такою собі дипломатичною хитрістю Ангели Меркель, яка бажає спокійно піти на пенсію? Ось дивіться: ФРН пропонує Україні здійснити політичний обмін. Вони не згадують про «план Штайнмайера», не наполягають на виборах в окупованому ОРДЛО, а ми на міжнародні арені не піднімаємо тему «Північного Потоку -2». Цілком собі раціональний обмін.

Чи зрозумів Володимир Зеленський Ангелу Меркель? Складно сказати. Протилежні цінності, культура і розуміння пріоритетів своїх країн. Діаметрально протилежні. Буде видно після візиту Зе до дідуся Джо.