ВизиЯ Точка зрения Политика США вже підготували законопроект про спецстатус України

Україна стане позаштатним членом НАТО

Україна може отримати статус головного союзника США поза НАТО на період до вступу нашої країни до Північноатлантичного альянсу. Це відбудеться у разі ухвалення Конгресом США законопроекту H.R.3047 «Про надання підтримки Україні в захисті її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності, а також для інших цілей», який був представлений республіканцем Майклом Макколом.

Надання такого статусу Україні є для нас вкрай важливим. Але, якщо бути зовсім чесним, це не перша спроба Конгресу надати нам його. Ще в 2014-му - вже після анексії Криму, але ще до початку повномасштабної агресії РФ на Донбасі - республіканець Боб Коркер пропонував зробити нашу державу головним союзником США. Але тоді проект не підтримали ані американські законодавці, ані тодішній президент Барак Обама.

Зараз у разі ухвалення законопроекту H.R.3047 Україна отримає нові можливості.

Статус головного союзника передбачає збільшення допомоги на забезпечення безпеки. США у 2019 фінансовому році має нам надати на ці цілі майже 424 мільйони доларів. І в тексті законопроекту чорним по білому зафіксовано пропозицію щодо необхідності виділити додаткові кошти задля реалізації можливостей «для встановлення і побудови довгострокових двосторонніх оборонних відносин і досягнення важливих цілей, включаючи ефективне використання, безпеку і зберігання оборонних засобів із США».

Як свідчить практика, союзникам надають вже не декілька сотень мільйонів допомоги на рік - це будуть суми в декілька мільярдів.