ВизиЯ Точка зрения Политика Росія запустила черговий фейк про «Північний потік - 2»

Росія запустила черговий фейк про «Північний потік - 2»

Росія традиційно закидає провокаційні теми в підконтрольні їй ЗМІ, що працюють на території «ворожих» їй держав. Робиться це в рамках інформаційної війни проти демократії і свободи.

Росія заявила про завершення будівництва Північного Потоку 23 серпня

Паралельно вирішується питання зростання недовіри до журналістики, як форми громадського контролю над владою, до чесних новин і публіцистики. Крім того, інформаційне вкидання відразу декількох версій повинні, на думку Кремля, відвернути увагу публіки від головних подій та перевести громадські дискусії на другорядні, а то і третинні теми.

А якщо врахувати, що ці вторинні і третинні теми - не що інше, як маніпуляція, то вони взагалі не повинні мати ніякої цінності.

До Дня незалежності України Росія вирішила провести аналогічну психологічну атаку, покликану як деморалізувати суспільство напередодні свята, так і відвернути його від знакової події. І в даному випадку мова йде про нібито майбутнє завершення будівництва газопроводу "Північний потік - 2" до 23 серпня, тобто за добу до Дня Незалежності України.

Не потрібно бути вангою, щоб зрозуміти, що це заздалегідь сплановане інформаційне вкидання, спрямоване на деморалізацію громадськості напередодні свята. Але, тим не менш, не дивлячись на очевидність пропонованого фейка, варто вникнути в його суть, скажімо так, для практичного вивчення.

Заява про завершення будівництва "Північного потоку-2" до 23 серпня прозвучало у вівторок, 17 серпня, в репортажі Deutsche Welle. Але, в той же час в цьому репортажі не були наведені слова жодної офіційної особи, яка б могла реально підтвердити цю дату.

Тобто, виходить, що все було представлено як "журналістська інтуїція" - без оголошення офіційної позиції як німців, так і росіян.

Насправді це не зовсім так, адже днями міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що будівництво газопроводу завершено на 99%. На тлі цієї заяви з'явилося повідомлення про те, що залишилося прокласти 15 км траси, - Deutsche Welle, як вірний партнер РІА Новості, вміє робити провокаційні постріли.

Тобто кумулятивні наративи, запущені в український інформаційний простір через вітчизняні, в тому числі цілком адекватні ЗМІ, які до того ж посилаються на «пристойне» німецьке видання з посиланням на "джерело", насправді є пустими. Та й сама синхронність повідомлень Сергія Лаврова і ряду західних журналістів викликає недвозначні питання.

Хотілося б відзначити, що питання "Північного потоку-2" вкрай болюче для Російської Федерації. Ще в 2019 році Олексій Міллер обіцяв почати поставки газу по "Північному потоку-2" до кінця того року.

Потім Володимир Путін особисто пообіцяв почати поставки газу по російському газопроводу в першому кварталі 2020 року. Після цієї заяви міністр енергетики Росії Олександр Новак підкреслив, що новий газопровід має бути запущено до кінця 2020 року.

Після чого був названий новий термін - перший квартал 2021 року. На початку цього року був оголошений новий термін запуску - літо 2021-го. І буквально на минулому тижні в інтерв'ю газеті "Ізвєстія" німецький законодавець, член комітету Бундестагу з економіки та енергетики Штеффен Котре заявив, що експлуатація газопроводу "Північний потік-2" почнеться грудні.

Було дано так багато обіцянок, що жодна з них не виконалося. І ця обставина дуже непокоїть Кремль.

Насправді 15 кілометрів газопроводу - не така вже велика відстань, як може здатися, і сам факт його завершення в найближчому майбутньому беззаперечний. Але, не дивлячись на невелику ділянку, яку залишилося підкорити, Росії потрібно відносно тривалий термін для завершення будівництва. Тобто, по суті, Москва може просто не завершити прокладку до 23 серпня, про що Кремль вже бравурно протрубив.