ВизиЯ Точка зрения Политика Рейтинг Зеленського: коментар к дослідженню КМІС

Президентські рейтинги: коментар к дослідженню КМІС

Останнє опитування КМІС продемонструвало, що не все так добре в зеленому королівстві. Хоча більшість телефонних інтерв’ю не вважається репрезентативними, однак ми можемо зафіксувати певні зрушення громадської думки.

Українці розчаровані Зеленським

Опитування проводилось після скандалів, пов'язаних з оффшорними рахунками компанії Володимира Зеленського “95 квартал”, виходу відповідного журналістського розслідування, а також на фоні можливих звинувачень президента України в державній зраді. Мова йде про так звану “справу вагнергейту”, коли ОП зірвало спецоперацію, яку проводили спецслужби США, України та Туреччини.

Ці скандали не могли не зрушити з місця лагідне сприйняття Володимира Зеленського як політичного лідера нового типу — чесного, порядного, некорумпованого.

Електоральної революції ми не спостерігаємо. Разом із тим Зеленський вже не збирає кровні 30% президентського рейтингу.

Президентські рейтинги. Жовтень 2021 р.

Водночас принципових змін в настроях українців не помітно. Просто Володимир Зеленський черговий раз довів, що за нього голосували не тому, що він найкращий, а тому, що люди були (і залишаються) опонентами Порошенка. Самі ж виборці Зе — неоднородні за своїми поглядами та відчуттям реальності. Відставка “адекватного” Разумкова — на фоні інших “слуг” - відразу створила для екс-спікера непоганий плацдарм для стрибка в президенткі перегони.

І пам'ятаємо, що Дмитро Разумков — непоганий політтехнолог; саме він привів Зеленського до влади, створивши образ “свого парня” з “простого народу”. Якщо Разумкову вдасться наростити собі президентський рейтинг, то Зеленський може вже й не мріяти про другий термін. Адже є суспільний запит на непомаранчового, непрозахідного державника пострадянського типу, і з цим політики мають рахуватися.

Цікаво, що потенціал у Разумкова, безумовно, є:

Ставлення українців до відставки Дмитра Разумкова

Майже 40%. А це  зачеп на майбутню президентську гонку. Іншими словами, Зеленський зробив, напевно, найбільшу помилку, породивши розумного, знаючого і кваліфікованого ворога, який працює на його електоральному полі.

Зрозуміло, що світи Зе і Порошенко не перетинаються. Але в даному випадку для нинішньої влади все виглядає сумним чином: Разумков, за певних обставин, зуміє обскакати «Першого». Оп терміново потрібно готувати дострокові вибори. Якщо прогойдати час,  виникнуть ризики вселенського масштабу.

До чого призведе відставка Разумкова?

Ну да, більшості населення все одно, що відбувається всередині влади (тут будуть проблеми з мобілізацією під час президентських виборів); 24,3% - це електорат Порошенко, який ідеологічно оцінює вітчизняні політичні процеси, а ось 6%, які  вважають, що «реформи прискорюються», - більш цікаві, ніж 8% тих, хто підтримав відставку Разумкова.

Не можна виключати, що ці цифри - 6-8% - ідеологічні прихильники чинного президента, без інформаційної та пропагандистської накрутки. Що, в принципі, відповідає глобальній карті української електоральної роздробленості: Смешко, Разумков, Мураєв, Гройсман.

Інакше кажучи, без своєї команди, без Разумкова, грошей Коломойського і медіа-підтримки, Зеленський не відрізняється від інших аналогічних проектів. Тобто сценарій падіння рейтингу до - 6-8% - відносно реальний.

Як і щодо корупційного скандалу, пов'язаного з Pandora Papers:

Як українці оцінюють корупційний скандал, пов'язаний із Pandora Papers

Який висновок?

У класичній німецькій політології є таке поняття - «розчаклування». Це коли політик, в силу тих чи інших причин, jlyjxfcyj втрачає народну любов, його рейтинг прагне до нуля, а всі наступні дії влади сприймаються як негатив. Причому ці дії можуть бути тими ж самими, що і півроку тому. Тільки тоді вони розцінювалися як добро, а після проходження певної точки неповернення - виключно як зло. Політик втрачає свою чарвіність.

Зеленський вже вступив на стежку розчаклування. Повертатися йому нікуди.