ВизиЯ Точка зрения Политика Закон про реінтеграцію Донбасу спровокує протести

Порошенко не знає, що робити з Донбасом

Інформаційний простір України продовжує обговорювати анонсований президентом України Петром Порошенко і секретарем РНБО Олександром Турчиновим план реінтеграції окупованих територій Донбасу. Але досі влада не озвучила конкретики, що тільки стимулює появу самого роду чуток та напівфантастичних сценаріїв.

Спочатку Олександр Турчинов, а пізніше і Петро Порошенко заявили про підготовку спеціального документа, який врегулює процес реінтеграції тимчасово окупованих районів Донбасу. Правда, секретар РНБО заявляв про "відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями" і переформатування проведення АТО, а президент - саме про процес реінтеграції Донбасу.

Відрізняються також і назви документів: за словами Турчинова, мова йде про уточнений законопроект "Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей", з проектом якого нібито ознайомився президент. А ось на сайті глави держави з'явилася інформація про те, що це саме він доручив розробити відповідний законопроект, який буде називатися "Про реінтеграції окупованих територій Донбасу". Документ, згідно з опублікованим заявою, визначить правовий режим окупованих територій. Про терміни реєстрації законопроекту ніхто конкретно не говорить. Турчинов, який, за неофіційними повідомленнями, і є головним лобістом цієї ініціативи, раніше заявляв, що сподівається, що законопроект оперативно внесуть до сесійної зали Ради і депутати проголосують за нього.

А ось сам президент взагалі ніяких конкретних дат не озвучує. Втім, відразу кілька народних депутатів від фракцій "Блоку Петра Порошенко" і "Народного фронту" заявили, що долю документа вирішить особисто глава держави після свого візиту в США, де зокрема, має намір обговорювати і цю концепцію реінтеграції. Судячи з повідомлень 20 червня, американська делегація погодилася з планом Порошенка. Хоча, - знов-таки, - не зовсім зрозуміло, який текст і в якій редакції був презентований у Вашингтоні.

За словами одного з народних депутатів, який входить до робочої групи з розробки законопроекту, президент після повернення з Америки має намір внести ряд своїх правок, після чого обговорити документ з експертами, аналітиками РНБО і депутатами, які входять до робочої групи, а після передасть його на розгляд парламенту.

"Без Порошенко, без його правок реєструвати документ, вносити його до порядку денного ніхто не буде", - заявили в парламенті.

У той же час відомо, що існує кілька сценаріїв реантеграції Донбасу, і якому віддадуть перевагу, зважиться після повернення глави держави.

Така невизначенысть виникла в зв'язку з тим, що, за неофіційною інформацією, Турчинов не погоджував свої дії з Порошенком, і президент не знав, що робить і розробляє РНБО.

До слова, в розпорядженні "Громадського" виявився проект концепції, розробленої Олександром Турчиновим, який він презентував на засіданні фракції "Народний фронт".

У ньому йдеться про розширюючи можливостей для ЗСУ. Також там сказано, що для безпосереднього керівництва заходами щодо забезпечення національної безпеки в Донецькій і Луганській областях створюється Оперативний штаб, який підпорядковується безпосередньо президенту України, начальнику Генштабу і очолюється начальником, якого призначає глава держави. У проекті концепції також є один з найбільш обговорюваних пунктів, згыдно з яким президенту надаэться право приймати рішення про введення воєнного стану.

Важливо відзначити, що це тільки концепція, що запропонована Турчиновим. Не виключено, що вона буде змінена після того, як до законопроекту внесуть правки члени робочої групи, і головне - президент Порошенко, який, судячи з усього, має намір представити себе в ролі головного ініціатора таких законодавчих змін.

Поряд з обговоренням змісту майбутнього законопроекту про реінтеграцію, розгорнулася дискусія про долю Мінських угод і можливе припинення функціонування цього формату, проте на сайті президента сказано, що "законопроект базується на умовах, закріплених в Мінських домовленостях". У Раді про це ж говорить і представник президента в парламенті, нардеп від БПП Ірина Луценко: "Неодноразово Петро Порошенко говорив, що Мінський формат - це той формат, в якому погодилася працювати Росія, і він - найдієвіший, який на сьогоднішній день працює, інших форматів на сьогоднішній день немає ".

Їй вторить і нардеп від НФ Леонід Ємець: "Цей закон - в рамках Мінського процесу, ми не виходимо з нього. Але він потрібен для того, щоб врегулювати діяльність ВСУ і прибрати юридичні колізії".

В цілому ж, з огляду на слова нардепів про те, що доля законопроекту вирішиться тільки після повернення Порошенко з США, на прийняття документа у депутатів залишається тільки один пленарний тиждень - з 11 по 14 липня. Після цього парламентарії розходяться на традиційні канікули до осені.

Автор: Петр Николаев
Дата:
Поделиться с друзьями: