ВизиЯ Точка зрения Политика Російсько-український конфлікт призвів до перегляду стандартів міжнародного права

Політичний щоденник, 29 серпня 2004 року

По-перше, після чергового провального засідання Ради безпеки ООН всім стало зрозуміло, що ця організація непотрібна як міжнародний безпековий інститут. Якщо ще агоністично вона може впливати на внутрішньодержавні конфлікти, то на регіональні чи потенційно світові війни вона не реагує зовсім. Більше того, для постійних членів РБ, втім, як і інших, на передньому плані залишається захист власних національних інтересів. Загальносвітових інтересів, спільної моделі безпеки не існує, а тому захищати ефемерні ідеї ніхто не хоче і не буде.

Криза міжнародного права

І в цьому відношенні потрібно згадати Леніна: політика – це лише інтегральний прояв економіки. Так, існує ЄС і, можливо, найближчим часом з’явиться єдиний трансатлантичний простір. І тому, в цьому сенсі, існування НАТО цілком виправдане, - адже ця організація захищає певні економічні, політичні та ціннісні інтереси. А що, скажімо, захищає ОДКБ? Окрім російських інтересів? Тут навіть не існує спільних економічних інтересів. З відходом у небуття старої пострадянської еліти зміниться і формат відносин між державами, і закріпляться різні вектори інвестиційного та технологічного розвитку. Так що ОДКБ тримається лише на тимчасовій змові посткомуністичних еліт, а персональні взаємозацікавленості, вибачте, не виходять за межі дій щодо убезпечення революційних ситуацій. Так що прагнення РФ залучити всі доступні їй можливості задля втримання біля свого боку України цілком виправдані. З імперської точки зору. Інша справа, що ідеологічного підґрунтя, окрім неонацистських ідей «бєлой русской расы» в Москві не вигадали.

Інших прикладів регіональних безпекових організацій світ ще не запропонував. І підґрунтя для таких дій, чесно кажучи, побачити дуже важко. Так що відносно ООН – взагалі складний сценарій. Міжнародна спільнота не володіє навіть політичними та економічними механізмами для запобігання російській військовій агресії. До того ж, щоб змінити ситуацію, потрібна світова війна. По іншому не буде. Після Першої світової виникла Ліга націй, яка виявилася безсилою перед імперськими запобіганками Італії, Німеччини та СРСР, після Другої світової війни – ООН безсила перед Іраком та Росією. Але якщо першу проблему вирішили за допомогою поза—оонівських механізмів та відстороненням лідера терористичної держави, - тоді було зрозуміло, що ядерної війни не буде, - то з кремлівським маніяком складніше. Ніхто світової війни не хоче, та й у вирішенні україно-російського конфлікту ніхто насправді не зацікавлений. Енергетичні ресурси дорожчі за права людини.

По-друге, знову піднялася хвиля про самоізоляцію Росії, особливо після виступу американського президента 28 серпня. Добре, але як допомогти Росії в цій нелегкій справі? Насправді зробити це і без включення військово-політичних інструментів дуже просто. Перший крок – закриття повітряного простору, на що натякнула Польща. Другий крок – підтримка Великобританії в питанні фінансової ізоляції Росії, включаючи кредитну та банківську ізоляцію. Третій крок – політизація питання поставок енергоносіїв. Логіка така: ми енергетично залежимо від Москви, але ціна на газ – політична. Тоді якщо Кремль зберігає політичну логіку формування вартості блакитного палива, тоді ми теж купуємо та транспортуємо газ за додатковими політичними умовами. Або ж формуємо відповідні енергетичні майданчики на світових товарно-сировинних біржах. Тобто газовий кошторис складається не в кремлівських кабінетах, а на біржах. Газ – це товар чи інструмент впливу?

По-третє, риторичне питання, - антитерористичне законодавство розповсюджується на мас-медіа чи ні? Якщо ні , тоді не потрібно говорити про «інформаційні війни». Свобода слова – одне, а нацистська пропаганда – зовсім інше. І ще одне питання в цьому сенсі – допуск державного телебачення на територію (аудиторію) інших країн. Якщо відомо, що держава-нерезидент проводить саме «інформаційну війну»?

Іншими словами, потрібний четвертий, останній крок – інформаційна, мас-медійна та культурна ізоляція Росії. Хай повертається до часів Івана Темного!