ВизиЯ Точка зрения Политика Що робити, коли Україна залишить Ясинувату? - Візія інфо

Політичний щоденник, 5 серпня 2014 року

Підсумки 5 серпня: сили АТО залишили Яснувату, а разом із тим – залізничну станцію, яку продовжують контролювати російські найманці. Крім того, Швейцарія, як того не хотіла, але все ж таки вимушена приєднатися до загальноєвропейських санкцій проти путінського режиму. Тим самим самі санкції набули не тільки політико-символічного сенсу, але й фінансового змісту, що миттєво відобразилося на продуктивності економіки РФ. Тамошній уряд навіть вже почав говорити про введення нових податків, що мають компенсувати збитки московської олігархічної тусовки. Але все по порядку.

Провал в Яснуватій просто довів: при плануванні операцій керівництвом АТО не враховуються наслідки бойових дій. Звичайно, можна вітати благородні наміри уникнути великих втрат серед «мирного» населення. Однак, здається, штабісти забувають, що саме це населення запрошувало росіян зайняти місто; це населення ще навесні зрікалося України і, скоріше за все, досі не сприймають власну державу як національно-політичну цілісність; саме це населення приходило на референдум і, на відміну від кримського аналогу, голосувало самостійно, без військового і адміністративного впливу сусідньої країни. Як не сумно це визнавати, але і ДНР, і ЛНР з точки зору внутрішньої організації – цілком легітимні структури. Інша справа, це анігіляція загальноукраїнської легітимності. Що не було б можливим, якби Київ за останні 23 роки якось помітив свою політичну та конституційну присутність в регіоні. Банкова, не зважаючи на видиму зміну еліт, продовжувала, як в тому анекдоті, ігнорувати Донбас, а він, зрозумівши, що його «не почули», скористався моментом і спробував самолегітимуватися. Не вийшло, - для державотворення потрібна внутрішня, а не зовнішня легітимація.

Зараз українським військовим приходиться виправляти помилки політиків. Які не навчилися елементарній логіці і той же політиці. Добре, війська та добровольчі загони звільнили територію. Але не факт, що більшість населення сприйме оновлену українську владу. Так, вони незадоволені російськими бандитами, зруйнованою інфраструктурою, насиллям, відсутністю роботи. Але це не надає козирів ні Києву, ні старим чиновникам, які продовжують керувати на місцях. Погляди не змінюються, змінюються лише відношення до їх носіїв. Так що відхід від Яснуватої цілком закономірний. Чим далі буде звужуватися кільце навколо Донецька та Луганська, тим буде важче звільнити захоплені міста. Одна справа зайти в село чи СМТ, а інше – відвоювати промисловий центр. Особливо якщо там сконцентровані ворожі військові та людські ресурси, а місцеве населення не поспішає чинити опір загарбникам. Частіше всього – навпаки, всіляко їх підтримуючи.

Щодо швейцарських санкцій. Берн також потрібно зрозуміти. Для держави-спекулята приватні фінансові активи – джерело національного багатства. До того ж ім’я, що нароблялося століттями, не проміняєш навіть на великі гроші. Ім’я дорожче. Але мотивація швейцарського уряду вражає: прийняття невигідного для себе рішення обумовлене вимогами солідарності з іншими країнами. Що, на наш погляд, довело: всупереч російському лементінню про недієздатність ЄС, Європа залишається єдино ціннісною територією. Не без проблем, звичайно. І не без наслідків часткової енергетичної залежності від Росії. Але все-таки єдиною.

І наприкінці щодо російських перспектив. Санкції по економіці окупанта вдарили з першого дня. Падіння рівня капіталізації державоутворюючих енергокомпаній тягне за собою фінансове падіння всієї країни. Відповідати за санкційні збитки, як ми бачимо, будуть прості люди. І вони не будуть задумуватися про істинний характер всіх геополітичних розкладів. За них вже визначили і внутрішнього, і зовнішнього ворога. А що сталося в умовах тотальної економічної кризи і зовнішньої ізоляції ми вже бачили на прикладі Веймарської республіки. Так що перспективи відновлення міжнародного статус-кво станом року 1975 цілком реальна перспектива…