ВизиЯ Точка зрения Политика Політичний щоденник, 26 лютого 2014 року: що робити Майдану

Політичний щоденник, 26 лютого 2014 року

Робота Верховної Ради за останні дні наявно продемонструвала, що поки що в Україні пав лише Янукович та його найближче оточення. В усьому іншому система намагається втриматися та вижити всіма можливими засобами. Еліти орієнтовані на збереження системи кулуарних домовленостей, на перехоплення влади та економічно-фінансових потоків, а от щодо відповідальності, сміливості та професіоналізму, то цього явно бракує.

«Батьківщина», як найбільша опозиційна сила парламенту, начебто почала брати на себе відповідальність за країну у цей важкий період. Втім поки що фракція продемонструвала нездатність як налагодити партнерські відносини з тим же «Ударом» чи позафракційними, так й пожертвувати власними політичними амбіціями задля стабілізації країни. Адже коли Яценюк заявляє, що майбутній уряд – це уряд самогубців та водночас пропоную міністерські портфелі авторитетним активістам Майдану, це означає, що Майдан має принести ще й політичні жертви? Чи це зроблено для того, щоб Майдан відійшов у бік і не заважав «крутим хлопцям» дерибанити міністерські посади?Більш того, можна також говорити про те, що «Батьківщина» почала м’яку політичну нейтралізацію Майдану. Про це свідчать, по-перше, відкликання своїх депутатів з Майдану і призначення їх на посади до виконавчої влади (Парубій, Кубів). Звичайно, це природний процес, коли політики з барикад повертаються у кабінети. Однак для Майдану це означатиме звуження каналів впливу «через» та «на» політиків. По-друге, також можна говорити, що будуть відбуватися процеси дискредитації різних частин Майдану за допомогою компроматів, як, наприклад, злив інфо про начебто зустріч представників «Правого сектору» з Януковичем. У будь-якому разі для Майдану все це свідчить, що реальна ситуація переходить з барикадної в політичну. Тому для Майдану потрібна переорієнтація з протестного на політичний формат.

Політичним підґрунтям Майдану можна вважати беззаперечну легітимність, що також підкріплюється ідейною константою бачення України як європейської держави, з активним громадянським суспільством та справедливою соціально-політичною системою. Тому саме зараз Майдан власне має зробити те, що він в тому числі вимагав від політиків:

- Об’єднання всіх секторів, організацій, активістів Майдану в рамках одного Політичного Комітету та обрання єдиного лідера. На нього має бути покладена координація всіх складових Майдану та участь у всіх політичних перемовинах. Якщо не буде єдиного лідера Майдану, не буде й єдиного кандидата на посаду прем’єра або президенти.

- Політичний комітет як представник Майдану має виступити ініціатором суспільного діалогу зі Сходом та Півднем України. Потрібно чітко та публічно заявити про рівне ставлення до прав всіх громадян України, засудити дії політиків, що можуть бути спрямовані на загострення ідеологічних протиріч. Дати чіткий сигнал на Схід, що головна повістка Майдану – це економіка, правопорядок та територіальна цілісність. На питаннях, що розколюють державу – покласти мораторій.

- Політичний комітет Майдану має виступити з пропозицією розбудови Третьої української республіки на основі чисто парламентської моделі. Від президентської моделі, що продукує репресивну адміністративну вертикаль, провокує оформлення окремих регіональних кланів, потрібно відмовитися. Це також пропозиція для діалогу зі Сходом та Півднем, саме в цьому форматі їхня думка буде врахована.

- Політичному Комітету Майдану треба звернути до професійних асоціацій (є такі асоціації серед банкірів, економістів, підприємців тощо), які б могли представити списки професіоналів у різних сферах. Може бути конкретний запит на проведення певних рейтингових голосувань та представлення кількох прізвищ, з яких можна було б вибрати кандидатів до уряду на пости заступників міністрів, тобто тих хто реально буде працювати «в полі».

- З урахуванням того, що зараз на Київ дивиться вся країна, необхідно всі зусилля зосередити на формуванні самоврядування в столиці. Щоб ця модель стала точкою відліку для дій у регіонах. Це також є реальний крок на випередження, в тому числі щодо блокування відродження вертикалі влади.

- Політичному Комітету Майдану потрібно оформити зв’язок з подібними органами в регіонах та встановити з ними постійний зв’язок.

- Політичний комітет має розпочати та проводити інформаційну та медійну роботу з донесення позицій Майдану до кожної людини в країні. Діяльність Майдану має бути публічною та відкритою для всіх, тому потрібно робити звіти на ТБ, Інтернет-каналах, Інтернеті тощо.

Тому Майдану зараз потрібно включитися до політичної роботи, вийти з діалогом до всіх громадян України, продовжувати тримати динамічну повістку, випереджати політиків у Верховній Раді на кілька кроків вперед.