ВизиЯ Точка зрения Политика Москві потрібний постійний економічний та військовий тиск на Україну

Політичний щоденник, 19 березня 2014

Росія на анексії Криму не зупиниться. Нова Південна Осетія чи Абхазія, звичайно, непогані варіанти для Москви, вважаючи на можливість постійного політично-військового та економічного тиску на Київ. Але, зайнявши тільки півострів, Кремль не вирішує для себе поставлених стратегічних задач. По-перше, — і це другорядне завдання, — не допустити правової та ідеологічної присутності Європи в Україні. По-друге, гарантувати чіткий та безальтернативний напрямок руху українського потягу у східному напрямку. І, по-третє, забезпечити собі стартовий військовий майданчик подальшої експансії далі, через Молдову на південний захід, а потім і південь.

Питання історичної ідентифікації, — політичного самовизначення на Московщині ніколи не було і не буде, — отримати те, чого не перепало у 18 сторіччі. Маються на увазі турецькі протоки Босфор та Дарданелли. І неважливо, що Анкара вже нагадала про Кючук-Кайнарджийський мирний договір, згідно з яким Крим не отримав права проголошувати себе самостійною державою. Головне, що Крим перетворюється на військовий полігон, з якого планується рух на Північ, Прибалтику і Фінляндію, на захід – з перетаскуванням російських кордонів до Німеччини і на південь, до Середземномор’я. Пам’ятаєте російське «Москва – порт п’яти морів»? Тепер вони хочуть одночасно володіти чи то шістьома, чи то сімома морями. І тільки під егідою четвертого рейху – нової Російської імперії. Грандіозний план. Але для його реалізації потрібні ресурси. Передусім технологічні, промислові, бажано зорієнтовані на ВПК. Плюс потрібно кормити армію, спецслужби, поліцейський апарат, і не тільки на російських теренах. І тут згадаємо про так званий Південний Схід України. З його потенціалом сільського господарства, хімічної промисловості, і відносно розвинутою припортовою інфраструктурою, логістичною мережою. Схід – ВПК, хімія, озброєння, металургія, вугілля – це так, щоб не транспортувати з Кузбасу ешелони з паливом на той випадок, якщо все ж таки Європа та США посміють і введуть хоча б значимі економічні санкції.

Південній Схід – благодатний край і в електоральному відношенні. Залюбки проголосують за царя-батюшку і навіть без особливого спротиву відпрацюють на «оборонку». Щоправда, поки що гіпотетичні російські піддані нічого у фінансовому відношенні від геополітичного екстазу з Росією не виграють, але хто кого буде слухати? Особливо якщо це населення – не громадяни! – так рвуться до кремлівських обіймів. Коли ж «населення» перетвориться в громадян, — а цього чекати прийдеться занадто довго, — і захоче повернутися назад, в Україну, буде занадто пізно. Зате відроблять всю індустріальну програму російських експансіоністських війн початку 21 сторіччя. Це один бік медалі.

Другій бік полягає в тому, що новій владі в Києві не потрібний ні проросійськи налаштований південь, ні промислово відсталий Схід з електоратом, який ніколи не визнавав і не визнає існування Української держави як геополітично окремого від Росії державницького феномену. Це не виборці Яценюка, Тимошенко, Турчинова, навіть Кличка, а тим більше Тягнибока. Східний електорат постійно стримує рух на Захід, до європейських економічних,правових та соціальних стандартів. До того ж пану Арсенію хочеться ходити по європейських кабінетах, розповідати казки про економічний ренесанс України, правову стандартизацію залишків колись великих українських земель. А з тією убогою індустріальною базою, з тим електоратом, які зараз прописані на Сході, нинішньому уряду до Європи не добігти.

Який вихід? Все дуже просто: «здати» Крим, Миколаїв, Одесу, Херсон. Разом із людьми та промисловою інфраструктурою. Потім – Донецьк, Луганськ і Харків. Отримати гарантії власної безпеки у вигляді нейтралітету по відношенню до ЄС і НАТО, — благо, з Брюсселем підписується лише «політична» частина Асоціації. Далі імітувати європейський діалог і жити за рахунок корупційних зв’язків з Путіним.

Якщо люди знову не вийдуть на вулиці. І тоді спекотне буде всім, не зважаючи на попередні заслуги.