ВизиЯ Точка зрения Политика Олександр Ніколайчук про бурштиновий бізнес та кріміналітет на Поліссі

Полісся: Республіка Бурштин

Неконтрольований державою бурштиновий бізнес, збагачення чиновників на нелегальній торгівлі «золотим камінням», масштабні корупційні схеми та намагання окремих ентузіастів покласти край крімінальному самоврядуванню на Поліссі – про всі ці проблеми розповів депутат Олевської міської ради, громадський активіст Олександр Ніколайчук

Рівненщину два десятка років лихоманить протистояння жителів із представниками місцевих органів влади, - розповідає Олександр. - Конфліктують із приводу видобутку і реалізації бурштину. Здавна поліщуки видобувають цей напівдорогоцінний камінь практично у своїх дворах. Для багатьох це стало єдиним заробітком - альтернативи немає.

- Яка ситуація на сьогодні? На скільки все серйозно?

- Першим потужним інформаційним приводом стала стрілянина в Сарненському районі Рівненської області внаслідок якої постраждали десятки осіб. Тоді, в травні 2014 року, багаточисельна група спортивних чоловіків на чолі з нардепом Володимиром Продивусом (президент федерації боксу України, член Партії регіонів, відомий тим, що підписав звернення до Сейму Республіки Польща з проханням визнати геноцидом поляків події Волинської трагедії 1942-1944 років. Президент України Леонід Кравчук кваліфікував подібні дії як національна зрада) влаштувала стрілянину з сільськими жителями. Журналісти стверджували, що регіонал Продивус силою намагався віджати у людей територію з покладами бурштину, але, отримавши опір, відмовився від ідеї зазіхання на чужу землю.

- Відповідної реакції правоохоронців, звичайно ж, не було. До того ж інформація про ті події, чесно кажучи, до Києва доходила уривками…

- Об’єктивно інформація не була подана внаслідок того, що не було пояснено, яким саме чином в сільській місцевості миттєво зорганізувалися понад 2 тисячі напівозброєних людей. Пізніше з’ясувалося, що місцеві бурштинові «королі» були готові до приїзду гостей, тому справно використали простих трудівників, які реально вірили, що захищають нібито свій бурштин. Але то вже інша історія.

- Такий собі бурштиновий клондайк, де спочатку звичайні люди намагалися вижити. Але згодом виявилося, що їх нелегальний бізнес вже перейшов до інших, більш впливових осіб

- Так, Згодом невідомі озброєні особи взяли під тотальний контроль гектари лісових угідь та налагодили напівпромисловий видобуток каміння. Неподалік відшукати нові поклади бурштину, який тисячі людей добували вручну – лопатами.

- Людей з кожним ставало все більше…

- Одні копали, інші мили, треті – купували. Сотні мільйони гривень закрутилися на території жителі якої раніше раділи заробленій тисячі гривень. Як наслідок, поліський край задовго до проведення позачергових парламентських виборів дійсно зажив «по-новому». В магазинах населення масово купували побутову техніку, меблі, будівельні матеріали, авто та мототехніку. Кафе та бари рахували виручку, а власники готелів заздалегідь бронювали дефіцитні номери в готелях.

- Але згодом почалася монополізація бізнесу?

- За часів правління Януковича була вибудована монолітна бандитська структура у вершини якої завжди був член «сім’ї». Система та принцип роботи влаштовувала практично всіх. Тому протягом тривалого часу ніхто не чув про конфлікти, пов’язані з незаконним видобутком бурштину.

Проте всьому є свій кінець. Після Майдану Янукович втік до Ростова, разом зі своїми синами, які так чи інакше рахувалися з бурштиновими королями. По весні 2014 року тисячі людей на Рівненщині масово кинулися на клондайк, контроль над яким тимчасово було втрачено.

- А в середині 2014 року бурштинова ний бізнес було не просто реорганізовано, - на думку деяких експертів, зараз на Житомирщині та Рівненщині функціонує своєрідна кримінальна держава. Зі своїми приватною армією, приватнимми прокурорами і міліцейськими структурами. Ви погоджуєтесь з такою оцінкою?

Я б сказав, що мова йде про серйозні сфери впливу серед так званих «воров в законє». Саме криміналітет несе загрозу безпеці регіону, тому що постійно з’ясовує відносини між собою аби взяти під контроль головні напрямки, пов’язані з бурштином. В Олевському районі певна група осіб взяла в оточення територію на якій розвідали значні запаси бурштину. Інша група всіляко намагалася фізично витиснути конкурентів аби увійти на багату землю. Закінчилося все гранатою, якою погрожував один з охоронців. І, нажаль, такі випадки не поодинокі. Ледь не щодня виникають бандитські розбірки, перестрілки, пограбування…

- Що потрібно зробити, щоб «зайти» в бурштиновий бізнес?

- Аби займатися скупкою бурштину, потрібно сплачувати міліціонерам та бандитам 50-100 доларів кожному за робочий день. Інакше корумповані правоохоронці та ті, кого вони захищають, вчиняють облави та розбійні напади на точки прийому коштовного каміння. З іншого боку, регулярна сплата за лояльність не гарантує безпеку - відбувалися пограбування підприємців, які справно сплачувала так званому «дахові».

Можу привести такий приклад. Перед в’їздом до найбільшої копанки було встановлено блок-пост, на якому вимагали 300 гривень з особи за проїзд на територію. Брали з усіх, окрім мешканців району. Слід лише уявити, що у будні дні понад 3 тисячі жителів добували бурштин, а у вихідні - понад 6 тисяч. Переважна більшість людей були приїжджими. Тому за найменшими підрахунками у кишенях бандитів осідали 400-700 тисяч гривень щодня. Звісно, дана справа не могла існувати без тісної співпраці з правоохоронними органами. Місцеві активісти не раз повідомляли про міліціонерів, які систематично отримували долю від незаконного промислу. Була навіть наведена схема за якою відбувався розподіл коштів.

- Які масштаби?

- Про корумпованість та бездіяльність правоохоронних органів може свідчити кричущий факт пограбування обласного управління міліції в Рівненській області. Наприкінці 2014 року зловмисники проникнули в кабінет слідчого та з сейфу викрали 80 тисяч доларів та 136 кілограм бурштину! Це прямий доказ співпраці правоохоронних органів та бандформувань.

- Іншими словами, держава таким чином приймає участь в бізнесі?

- Нині держава у своїй звичній формі в місцях відшукання покладів бурштину взагалі не представлена. Без перебільшення, відбулася кримінальна окупація Поліського регіону, який продовжує вибудовувати бандитську вертикаль управління. З кожним місяцем роботи відбувається не лише розкрадання державних багатств, але й деградація населення. Поліщуки стають схожі на жителів Донбасу, які вірять, що вони самі собі влада.

До прикладу, мешканці Рокитнівського району (Рівненщина) оголосили про утворення автономної республіки, утворивши блок-пости навколо населеного пункту. Раніше, на Житомирщині, сталася бійка між копачами з двох областей. Зі слів очевидців, в конфлікті приймали участь щонайменше по 300 осіб з кожної сторони.

- На ваш погляд, яким чином можна вирішити цю проблему? На переговори, на скільки можна судити, ніхто йти не збирається. Але й кроків щодо арешту та притягнення до суду організаторів цих псевдодержавних утворень теж ніхто не планує. Може, краще зробити так, як свого часу діяло СБУ, розганяючи кримських «башмаков»?

- Цивілізована Європа тривалий час думала як боротися з проституцією, та вирішила її просто легалізувати. Легалізувати потрібно і непромисловий видобуток бурштину. Як тільки буде виведена старательська діяльність з тіні – випаде корупційна складова. Слідом зникне мільйонний ресурс коштів яким живився криміналітет. Тому група депутатів Верховної Ради зареєструвала проект закону про видобування та реалізацію бурштину. Зокрема, йдеться про можливість узаконення непромислового видобутку бурштину, створення офіційної скупки та торгової біржі. Про це відкрито заявляв Президент України. Щоправда законодавча ініціатива, з огляду на катастрофічну ситуацію та небажання корупціонерів відмовлятися від тіньових схем та байдужість самих людей бути господарями на своїй землі, може не увінчатися успіхом …

Думаю, важливо, аби відповідні органи провели профілактичну роботу, а при необхідності залучили спецпризначенців аби зачистити територію від бойовиків.

- Якщо держава зможе опанувати ситуацію, що виникла, то яким чином потрібно організувати бурштиновий бізнес, щоб подалі не виникало подібних ситуацій?

- Поки сподіваємося, що Верховна Рада прийме в цілому закон, який дозволить врегулювати видобуток бурштину у Рівненській та Житомирській областях.Проте слід адекватно та реалістично оцінювати ситуацію, надаючи, в першу чергу, право працювати місцевим жителям. Рівень безробіття в північних регіонах катастрофічний, тому не варто налаштовувати громадськість проти держави. З іншого боку, слід очистити органи влади та правоохоронні структури від корупціонерів, які роками грабували країну. Якщо цього не станеться, відбудеться саботаж робочого процесу, який призведе до чергового соціального вибуху.