Казахська дефенестрація

Те, що відбувається зараз в Казахстані, частково нагадує Беларусь 2020 року. Тільки навпаки: ніяких мирної ходи та вставання босоніж на лавки, ніяких прапорів та розмов а-ля “Мы не хотим Майдан”, ніяких другорядних розмов.

Що зараз відбувається в Казахстрані?

Протестувальники б'ють поліцію, опозиція закликає силові структури переходити на бік протестантів.

Головна політична вимога - відставка уряду та президента, що, в принципі, вже відбулось: Касим-Жомарт Токаєв прийняв відставку кабміну, Аліхан Смаїлов тимчасово виконуватиме обов'язки глави уряду.

Разом із тим лунають заклики “Старий, йди!”. Це до Назарбаєва. На місцях люди штурмують державні адміністрації та установи: Актобе, Алмати вже непідконтрольні центральній владі.

Формально протести почалися, коли Токаєв, в інтересах Кремля та Газпрому, оголосив про підняття на тарифів на газ. А також відключив популярні в Казахстані соціальні мережі, перш за все Whatsapp та TikTok.

Народ повалив, звичайно, на вулиці. Без політики. Але жорстка реакція влади в дусі пострадянських авторитарних режимів, миттєво увімкнула політичні вимоги.

Тому перший висновок, який можна зробити, - казахи не хочуть старої корумпованої та незмінної з часів СРСР еліти. Перед нами розгортається картинка дефенестрації по-казахстанськи: владу викидають на історичний смітник, хоча вона ще пручається, а результат процесів невідомий. Принаймні, так видно з України ранком 5 січня 2022 року.

Що важливо знати про казахстанськы протести

  • Всі протести відбуваються в містах, де переважно живуть казахи. В так званих “російськомовних” місцевостях протестувальників ненавидять, з люттю говорячи про них як про наркоманів, алкоголіків та бидло. І це вже нагадує Україну: наколоті апельсини 2004 та наркомани 2013. Російська пропаганда працює дуже старанно, вишукуючи розп'ятих хлопчиків та бабусь, яких з'їли на сніданок. Не вистачає тільки жидобандеревців або їх казахських аналогів.
  • Частина поліціянтів та армії перейшли на бік народу. Важливий показник, який нагадує вже Вірменію. Нікол Пашинян якраз переміг тому, що силовики відмовилися виконувати злочинні накази тодішньої вірменської влади. В Казахстані наразі ситуація 50 на 50, хоча ніякого статус кво вже не буде: рано чи пізно МВС та Міноборони приймуть рішення, кого вони захищатимуть, а відповідно, саме ці структури поставлять крапку у вирішенні питання, хто більше легітимний: народ чи на найближче оточення Нурсултана Назарбаєва.
  • Враховуючи геополітичний досвід і Вірменії, і України, не виключаємо сценарій, за яким Росія спробує відторгнути Північний Казахстан та сформувати на цій території щось на зразок ОРДЛО. В іншому випадку кремлінам доведеться просто констатувати, що і ця країна вийшла зі сфери політичного та економічного впливу РФ.

До того ж не зрозуміла позиція Китаю: КНР зацікавлена в природних ресурсах та транспортній інфраструктурі Казахстану, але Пекін не зацікавлений у встановленні демократії, хай навіть з урахуванням регіональної специфіки.

Хоча шанс черговий раз погратися з Москвою китайські товариші не відпустять: занадто велика спокуса, тим більш і Сибір проглядається з казахських степів.

А ми спостерігаємо. І особливо дивляться на казахське повстання з Банкової. Справжнє народовладдя, - не в олігархічно-клановому розумінні Зеленського — ніхто не відміняв.

Полторак: лучший вариант для России - это убраться с Донбасса и Крыма Лучший вариант для Кремля - убраться с Крыма и Донбасса Министр обороны Степан Полторак заявил, что лучший вариант для России... 05 лютого 2018 / Політика
Как правильно пить виски? Все зависит от культуры потребления крепких спиртных напитков Лайфхак: как правильно пить виски Современная массовая культура создала специфический образ виски... 02 грудня 2018 / Дрес код
Кто играет главную скрипку в нынешней власти? Год у власти. А сделано что? Прошел без малого год с момента избрания Зеленского президентом Украины.... 21 квітня 2020 / Інститути
Обзор фильма «Бразилиа: Жизнь после дизайна» Барта Симпсона «Бразилиа: Жизнь после дизайна» Барта Симпсона Представляем обзор фильма «Бразилиа: Жизнь после дизайна» Барта Симпсона. 04 липня 2021 / Цікавий світ
Погода