ВизиЯ Точка зрения Политика Долучення Пропозиції до парламентських виборів

Філатов та Гройсман пішли на союз з Кличком

До чергових парламентських виборів залишається трохи більше двох років. Найімовірніше, вони в черговий раз змінять українських політичний ландшафт, поховаючи ряд політичних проєктів, а іншим навпаки - дадуть шанс. Безумовно, до якої категорії потрапить та чи інша політична сила - залежить лише від неї.

Кличко та Філатов вирішили йти разом

Окрім 4 найбільших на сьогодні партій, існує так звана «група переслідувачів», до якої, між іншими, належать партії УДАР та «Українська стратегія Гройсмана». Рейтинги першої коливаються від 1% до 4,5%, а другої від 3% до 6%. Тобто, одна поки в жодному опитуванні не пройшла 5% поріг, а інша - ще немає стабільних 5%. Зважаючи на те, що ці партії є ідеологічно близькими, маючи помірковано проєвропейський електорат, вони могли б об’єднатися та завдяки високій підтримці у базових регіонах (Києві та Вінниці) кратно збільшити свої шанси на потрапляння у наступне скликання Верховної Ради.

Така ідея не є новою. Під час місцевих виборів партію мерів під брендом «Пропозиція» вже збирав тандем Філатов-Корбан. Тоді запрошення долучитися отримали Гройсман та Кличко, однак відмовились, пішовши на вибори зі своїми партіями. Остаточно, більшість мерів «Пропозиції» перемогли в своїх містах і отримали значне представництво партії в міськрадах. Тобто, долучення «Пропозиції» дало б потенційній партії Кличка-Гройсмана підтримку на рівні 10-30% ще в кількох великих містах України. Такий актив є зовсім незайвим, хоча йти на вибори під брендом «Пропозиції» вже немає жодного сенсу, бо на загальноукраїнському рівні її підтримка в рази менша, ніж проєктів Кличка та Гройсмана.

Гройсман, Кличко та Філатов. Прогулка по Вінниці

Читайте ВизиЯ на Google News

Долучення «Пропозиції» до такого проєкту було б проблематичне через те, що головні мери цієї партії підтримали створення Конгресу місцевих та регіональних рад, тобто органу, який було створено Офісом президента на противагу Асоціації міст, яку очолює Кличко. Зрозуміло, що це не покращило відносин між Кликом та Філатовим і компанією, однак якщо вони подивляться раціонально на електоральну ситуацію, то мають шанс дійти згоди.

Варто зазначити, що Кличко вже почав процес пошуку союзників, заручившись підтримкою рейтингового мера Чернігова, про що ми нещодавно писали. Крім того, засідання Асоціації міст відвідав Разумков, що є жестом підтримки для Кличка у його протистоянні з Зеленським. Такий жест відкриває можливість приєднання Разумкова до партії Кличка або навіть до ширшого проєкту. В будь-якому разі Разумков не буде зайвим для будь-якої поміркованої політсили, враховуючи його вже помітний рейтинг (3-4%).

На останок варто підкреслити, що створення проєкту, до котрого увійдуть всі вище згадані партії, є малоймовірним. Кожна з них має свого яскраво вираженого лідера, який у всьому хоче бути номер 1. Однак такому об’єднанню сприяє той факт, що парламетнські вибори відбудуться за рік до президентських. Тому лідери потенційного об’єднання можуть спочатку зайнятися проходженням до парламенту, отримуючи, в залежності від широти коаліції, 7-15%. Якщо ж вони здобудуть високий результат, то далі логічним було б проведення прозорих праймеріз для визначення єдиного кандидата в президенти, який, маючи за спиною широке об’єднання, мав би шанси на потрапляння до другого туру.