ВизиЯ Точка зрения Политика Розумков та Зеленський: конфлікт, причини, підсумки

Чому посварилися Володимир Зеленський та Дмитро Разумков

Конфлікт між Разумковим і Зеленським є одним з основних лейтмотивів української політики, які ми висвітлюємо останнім часом. Річ у тім, що він може призвести до створення Разумковим своєї партії або ж переходу до іншої, де він буде одним з топ-персонажів. Це серйозно змінило б українську політичну сцену. Про можливі варіанти розвитку кар’єри Разумкова ми розповімо у наступному дописі. В цьому ж нагадаємо, як Разумков посварився з Зеленським та перелічимо можливі причини їхнього конфлікту.

Зашквар

Ймовіним початком конфлікту вважається розмова між цими двома «державниками» в лютому 2020 року. За інформацією низки медіа, Разумков тоді заявив, що не хоче на себе брати «зашквари слуг», а Зеленський відповів, що в такому випадку Разумков може просто покинути свою посаду.

Разумков і Зеленський

Далі конфлікт вже кристалізувався в публічній площині. В жовтні 2020 року, коли Зеленський одним законопроєктом хотів розпустити Конституційний суд, а Разумков запропонував більш поступове вирішення питання, показуючи, що президент діє в неконституційний спосіб. Надалі конфлікт лише наростав: Разумков не голосував за більшість санкцій РНБО, подавав свої правки до законопроєкту Зеленського «про олігархів» та публічно критикував слухняних підлеглих Зелеського Данілова та Арестовича.

В історії цього конфлікту варто звернути увагу ще на два епізоди, а саме на підтримку Разумковим Авакова та Кличка, які «впали в немилість». Про першого перед його відставкою Разумков сказав, що «він на своєму місці», а Кличка публічно підтримав, поїхавши на з’їзд форуму Асоціації міст України, яку очолює мер Києва. В той самий період відбувався з’їзд Конгресу регіональних влад, який очолює Єрмак. Він був створений саме на противагу Кличку.

Вищезгадані епізоди можуть натякати на те, з ким себе бачить спікер ВР у своєму політичному майбутньому, але про це більше у наступному дописі. Підсумовуючи цю частину, треба сказати, що Разумков пішов на конфлікт з Зеленським з двох фундаментальних причин. По-перше, він вважає команду президента непрофесійною та політично приреченою, тому не хоче йти разом з ними на дно. По-друге, голова ВР не захотів брати участь у незаконних рішеннях, бо хоче перебувати на свободі пілся завершення «зеленої епохи» в політиці України.

Де продовжить кар‘єру Разумков?

Передставники медіаобслуги Зеленського, а особливо їхній лідер - Сергій Лещенко, люблять розповідати, що це Зеленський зробив з Разумкова політика першого ешелону, хоча насправді було навпаки. Разумков до президентських та парламентських виборів не мав такої високої позиції, як зараз, однак він був одним з найбільш досвідчених людей в «зеленій» Зе!Команді.

Разумков заперечує свій конфлікт із Зеленським

Саме він пояснював протягом всієї кампанії «позицію Зеленського», поки той боявся з’явитися на етерах. Крім того, Разумков розумів як працюють передвиборчі кампанії на найвищому рівні (він набирався досвіду у Тігіпка) і особисто знав багато представників української політичної еліти. Всі ці аспекти допомогли Зеленському тоді перемогти і вони залишаться з Разумковим після того, як він піде з «зеленої команди».

Йдучи від президента, Разумков може забрати за собою ще до 10 «депутатів-слуг». Вони не належать до найбільш медійних, але є одними з «найбільш якісних», бо є головами або заступниками голів комітетів ВР. Крім того, до «плюсів» Разумкова треба додати «конструктивні» відносини з лідерами фракції в парламенті та олігархами, що дозволяє йому бувати на більшості каналів країни.

Куди далі?

Звільнення Разумкова з позиції спікера ВР є питанням часу. Він хоч і має свою у групу серед «слуг» і хороші стосунки з іншими фракціями, але це не врятує його, адже голосів «слуг», яких контролює ОП, та групи «Довіра» цілком вистачить. Зараз ми бачимо, що медіаобслуга Зе вимагає «голови» спікера якнайшвидше, тому ймовірність його звільнення до кінця цього політичного сезону сягає 90%. Виникає питання: куди далі піде Разумков?

Разумков постійно критикує оточення Зеленського, до якого сам належить

Зараз він має близько 4% особистого рейтингу, впізнаваність на рівні 67% і один з найкращий балансів довіри/недовіри в країні. Цього замало, щоб йти в президенти або ж свторювати лідерську політичну силу. Такі чутки дійсно існують і профінансувати такий проєкт міг би Ахметов або Льовочкін, на каналах котрих він останнім часом часто буває. Хоча ці двоє олігархів краще б бачили спікера у своїх «м’яковатних» політичних проєктах. Однак так звана «партія Ахметова» схоже насправді не цікавить самого Ахметова і є мертвонародженим проєктом. Стосовно Льовочкіна, то Разумков міг приєднатися до нього, якщо б той відколовся від ОПЗЖ і створив би трохи менш проросійську силу. Такий сценарій можливий, адже Медведчук завдяки своїм впливам в РФ зумів «накласти» російські санкції на Льовочкіна, а для «твердої вати» це означає «чорну мітку».

Однак ми вважаємо, що зважаючи на досить проєвропейську риторику, яку останнім часом веде Разумкова, більш ймовірною є його поява в помірковано проєвропейській партії. Такою партією міг би стати УДАР Кличка, якого останнім часом Разумков підтримував в протистоянні з Банковою. Цей проєкт в ідеалі мав би поглинути в себе ще кілька і стати одним з основних факторів на подітичній сцені. Ну і другим варіантом м’якопроєвропейської сили, до котрої міг би приєднатися Разумков, могла б стати партія Авакова, про яку вже ходять чутки. Однак, треба дочекатися її створення, щоб більш предметно обговорювати цей варіант.

Отже, нинішній спікер ВР має масу варіантів, де продовжити політичну кар’єру, і досить непогані стартові позиції. Як він використає ці можливості, побачимо вже незабаром.