ВизиЯ Точка зрения Лидеры ГПУ намагається знищити антикорупційні органи - Карасьов

Війна інституцій: ГПУ чи НАБУ?

Конфлікт між Антикорупційним бюро і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою з одного боку і ГПУ – з іншого – це конфлікт між старою елітою і новим громадянським суспільством.

Таку думку висловив директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

"Контекст конфлікту між двома авторитетними правоохоронними органами набагато глибший. НАБУ і САП формувалися знизу. Їхні повноваження та керівники делеговані громадянським суспільством, підтримуються громадськими організаціями та рухами, антикорупційними і неурядовими організаціями з серйозною західною підтримкою. ГПУ – це інститут радянського і пострадянського періоду. І західні партнери завжди вважали, що ГПУ, незалежно від того, хто нею керує, – це інструмент еліти, правлячих кіл", – зазначив політолог.

За словами Карасьова, ГПУ формується в результаті елітних домовленостей. Президент подає кандидатуру, а парламент голосує. Але парламент – інструмент еліт, а не представництва громадянського суспільства. НАБУ І САП підтримуються суспільством. На їхній стороні негласно і західні партнери.

Луценко – один із лідерів Майдану, авторитетний політик, але вмонтований у правлячу еліту. Він маневрує, щоб активність НАБУ і САП не була надмірною і не виходила за якісь неформальні, непублічні червоні лінії та не вторгалася в серцевину нинішнього правлячого класу, – наголосив експерт.

В той же час Карасьов зазначив: еліта не може не побоюватися НАБУ і САП. Тим більше, що за ними громадськість і Захід, насамперед, США.

Досвід Національного антикорупційного бюро Польщі показує, що іноді цей орган, який розслідує корупцію у вищих ешелонах влади, може стати дубиною для чистки еліт у руках тієї чи іншої правлячої групи, яка таким чином прибирає конкурентів, – зауважив експерт.

Він нагадав, що один із керівників антикорупційного бюро в Польщі був згодом засуджений за перевищення повноважень.

"Можливо, тому нинішня правляча еліта побоюється, щоб НАБУ і САП не стали занадто самостійними і не були використані свідомо або "втемну" для остаточної зачистки пострадянської еліти. Навіть, якщо вони були на Майдані і прийшли на зміну корумпованому режиму Януковича", – сказав Карасьов.

В свою чергу, Сергій Лешенко, який, не зважаючи на депутатський статус, продовжує займатися журналістською діяльністю, нагадує, що затримання судді Чауса засвідчує готовність бюро йти до кінця, не озираючись на прізвища і межу лояльності до президента. Війна за НАБУ тільки починається. І в цих умовах суспільство має бути готове захищати бюро не лише в соціальних мережах, але і на вуличних протестах. Іншого шансу побороти корупцію в українців немає, переконує дописувач тижневика «Новое время». Заголовок публікації – «Війна лише починається».