ВизиЯ Рынки Ціни на внутрішньому ринку України - зростання та криза

Як радянський ринок блокує розвиток аграрної сфери України

Багато українців сьогодні обурюються, мовляв, як водночас експорт продовольства з країни може бити рекорди, а ціни на внутрішньому ринку – рости. Чому «кляті капіталісти» не думають про звичайного споживача? Давайте розберемося.

Що може запропонувати Україна на світових продовольчих ринках?

В першу чергу, ми вже не є частиною закритого радянського ринку і не обмежуємося лише ним. Україна – один зі світових лідерів в аграрній сфері, ключовий гравець уже світового ринку. Тож ми з ним міцно пов’язані. На нас впливають врожаї в Індії і США, попит на кукурудзу в Китаї, політика аргентинського уряду і багато інших факторів. Так, через це можуть рости ціни і в українських супермаркетах.

По-друге, аграрна продукція є основою нашого експорту, формуючи майже 35% від нього. Коли ми обмежимо продаж продовольсва за кордон це може як раз зіграти і проти нас. Зменшення обсягів зовнішньох торгівлі призведе до кризи. І неможливість експортувати товари компенсується падінням доходів населення. В кращому випадку, ситуація залишиться незмінною.

Також, експорт продовольства є важливим джерелом валютної виручки для України. Завдяки ньому наш валютний ринок зберігається стабільним, а гривня значно не падає. Зменшення експорту може спричинити девальвацію гривні, що знову ж, знизить купівельну спроможність населення і тільки погіршить наш стан.

Аграрний ринок України. Потенціал зростання

Читайте ВизиЯ на Google News

Ми не можемо забувати і про інтереси аграрних компаній та фермерів, які сильно постраждають в разі падіння експорту, через введення якихось обмежень. Кожен 10 дорослий українець працює в сільському господарстві, аграрії формують 13% ВВП і значну частину державного бюджету. Якщо ми заважатимемо розвитку аграрного сектору, це може призвезти до важких наслідків: підвищення рівня безробіття, падіння рівня ВВП, дефіциту бюджету, а як наслідок, затримання зарплат вчителям, лікарям, військовим, виплат пенсіонерам і т.д.

Ви скажете: «Вони б не працювали, якби це не приносило б їм прибутки». Так, звичайно. Для цього бізнес і створюють – щоб приносити прибутки його власникам. Тому вони прагнуть зробити свою справу якомога досконаліше і прибутковіше. Коли ж вам думається, що ці багатії і так «панують» і їм вистачить, в той час як людям «треба», то будьте готові, що вони дійсно «перестануть панувати» і виведуть свої капітали за кордон, де до них ставитимуться краще.

Ситуація на ринку зернових. Літо 2021

Загалом, так, ціни на внутрішньому ринку України ростуть водночас з експортом. І це цілком природно. Хоча це трохи і вплинуло на купівельну спроможність українців, та додавши сюди рекордний ріст доходів населення до рівня понад 500$ (так, усього населення, міжнародні експерти вважають, що в Україні один з найрівномірніших розподілів доходів у світі, і якщо ви отримуєте зарплату нижче середньої і це вас обурює – проблема не в країні, і не в бізнесі, а у вас: існує сотні вакансій які пропонують нормальні доходи, навіть прибиральноком легко можна влаштуватися за зарплату 10-15 тисяч), завдяки чому ми вже перевершили ту ж сусідню Білорусь, то вийде, що ситуація не така вже й критична. Ми завжди були дуже дешевою для життя країною. І зараз, через все глибшу інтеграцію з європейськими та світовими ринками ціни та доходи населення, при тому ж курсі долара, у нас динамічно ростуть, що робить Захід з його культурою та технологіями для нас доступнішими.

Тому не заважаймо працювати аграріям і працюймо самі. Ми рухаємося правильним шляхом.