ВизиЯ Интересный мир 22 листопада 1921 р. в м-ку Базар червоні окупанти розстріляли 360 козаків Армії УНР

Трагедія біля містечка Базар

В трагічній події цього дня особливою згадкою стоїть одне ім'я-Степан Щербак.

“Серед багатьох героїв, що відзначилися високими вояцькими чеснотами у боротьбі за державність України, ім’я Щербака світиться особливою, відмінною славою...” – писав підполковник Армії УНР Микола Битинський...

Чим же уславився козак Щербак?

Останні захисники УНР

Хоч воював він в обороні Батьківщини три роки, взяв участь у десятках боях і, мабуть, не один десяток ворогів спровадив дідькові в зуби, все ж прославився не цим, а поставою в останні хвилини свого життя. Кілька речень, які він вимовив у найдраматичнішу для себе і товаришів хвилину, увійшли у святці українського народу. Бо сказані вони були саме в ту, вирішальну для багатьох, мить..

Після поразки під с.Малі Миньки,решту полоненних Другого Зимового походу Армії УНР доправили під містечко Базар.Спочатку червоні розстріляли старшин – тих, яких вдалося виявити. Потім взялися обробляти козаків, намовляючи їх вступати до Красної армії. Комісари обіцяли подарувати життя тим, хто покається й перейде до них на службу.Сам Котовський обіцяв взяти охочих, як хоробрих, завзятих бійців, до своєї кінноти. Полонені козаки були дуже схвильовані такими спокусами ворога і пригноблено мовчали.

Отут і пролунав голос Степана Щербака, який вийшов поперед гурту товаришів:

– Я, козак 6-ї Січової Стрілецької дивізії, від себе й козаків, яких знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає, але не боїмося смерті і до вас служити не підемо. Знайте, що за нас помститься весь український народ, а коли до українських козаків дійде вість про вашу ганебну роботу, то за нашу кров вони будуть нищити все, що тільки має хоч малий зв’язок із вами, каторжани.

Степан Щербак покрив омофором своїх товаришів, відгородивши їх від спокусливих обіцянок червоного диявола. Він врятував друзів від можливої зради. Після його слів вже ніхто не наважився погодитися на ганебну пропозицію.

Оці три десятки слів, які пролунали у волинському містечку Базар у листопаді 1921 року, і подарували Степанові Щербаку безсмертя, стали символом української нескореності. Бо промовлені вони були чи не в найтяжчу хвилину української історії, в останній день збройної боротьби під проводом військового керівництва УНР.

Відтоді козак Другого зимового походу Армії УНР Щербак став легендою, одним із символів Визвольної боротьби.

Автор: Петр Николаев
Дата:
Поделиться с друзьями: