ВизиЯ Интересный мир 30 серпня 1919 року українська армія визволила Київ від більшовиків

30 серпня 1919 року українська армія визволила Київ від більшовиків

Після переходу Української Галицької армії за Збруч на територію Поділля відбулося об'єднання її з Дієвою Армією УНР. Це дало змогу українським силам розвинути наступ на Київ та Одесу. Протягом липня-серпня 1919 року внаслідок запеклих боїв наші військові очистили від противника всю територію Поділля, частково – Правобережжя, Полісся, Київщини.

Визволення Києва від більшовиків

Надвечір 30 серпня передові частини галицької армії вступили до Києва. Українська влада повернулася до столиці УНР, втраченої ще на початку лютого 1919 року.

Проте українське командування не провело належної розвідки та не з'ясувало, що з лівого берега до Києва підходили білогвардійські сили генерала Антона Денікіна, які також воювали проти більшовиків. 29 серпня білогвардійці зайняли Дарницю. Вони категорично не визнавали Українську Народну Республіку й вважали її невід'ємною частиною Росії. Водночас, Директорія УНР на чолі з Симоном Петлюрою та військове командування не мали чітко виробленої позиції щодо ставлення до білогвардійців. У разі зустрічі з їхніми військами українцям наказували не стріляти й не починати конфлікт.

Унаслідок такої необачності вже вранці 31 серпня білогвардійські війська через незайняті мости перейшли на правий берег Дніпра та вступили до Києва. У середмісті столиці відбувся конфлікт із частинами Галицької армії, внаслідок якого командувач Київської групи генерал Антін Кравс погодився здати столицю денікінцям і відступити на лінію Гнатівка-Васильків-Германівка. Ця подія невдовзі призвела до початку українсько-білогвардійської війни, а Петлюра пізніше назвав її «київською катастрофою».