ВизиЯ Интересный мир Бенджам Бенджамін Франклін: біографія, творчість

Чому Бенджамін Франклін вважається батьком американської нації

"Я ж не 100 баксів, щоб всім подобатися!" - це про банкноту на якій зображений портрет Бенджаміна Франкліна, ідеолога, творця і друкаря паперових грошей і не тільки.

Ще 300 років тому справжні гроші були золотими, срібними або мідними. А зараз ми так звикли до паперових грошей, що на противагу різноманітним криптовалютам, безготівковому розрахунку і кредитним карткам, "справжніми" грішми вважаємо старі-добрі купюри.

Бенджамін Франклін

З появи у квітні 1729 року брошюри авторства Бенджаміна Франкліна "Скромне дослідження про природу і необхідність паперових грошей" бере свій початок постійне використання паперових грошей. У цьому дослідженні Франклін зазначав, що єдиною оцінкою багатства є праця, якою можна вимірювати вартість як срібла, так і всіх інших речей. Він порівнював різні види праці — наприклад, вирощування пшениці і видобуток срібла, і показував, що одне від другого не дуже відрізняється. Адже, коли срібла стануть видобувати більше, а пшениці вирощувати будуть стільки ж, то срібло по відношенню до пшениці просто здешевшає. Базуючись на цих розрахунках, Франклін запропонував відмовитися від використання металевих грошей на користь паперових. І водночас він розробив кілька ескізів банкнот.

З початком Війни на незалежність США від Англії 1775-го, Другий Континентальний конгрес вирішив почати друк паперових грошей і звернувся з цим саме до Франкліна.

Всупереч відомій омані, що на доларах зображені тільки президенти США — Бенджамін Франклін ніколи не був президентом. Чим він заслужив на таку честь?

Бенджамін Франклін досліджував молнії

Почнемо з того, що він був одним з "батьків-засновників" американської нації, до того ж одним з найавторитетніших і найшанованіших. Авторитет Франкліна був настільки високим, що він виявився єдиним, хто підписав всі три основних документи американської державності– Декларацію незалежності США, Конституцію і Версальський мирний договір. Він брав безпосередню участь у створенні Конституції і був по суті ідеологом молодої республіки. І найвідомішим американцем свого часу, випереджуючи в цьому сенсі навіть Джорджа Вашингтона.

Франклін народився 17 січня 1706 року в Бостоні, в сім'ї ремісника, який виготовляв свічки і варив мило. Бенджамін був 15-м з 17 дітей. Грошей в сім'ї бракувало. Франкліну вистачило тільки на пару класів середньої школи. Далі своєю освітою Бенджамін займався самостійно. В 12 років він влаштувався помічником майстра до свого старшого брата в друкарню. Окрім заробку ця посада відкрила йому доступ до книжок. Франклін запоєм читає, поглинаючи в першу чергу літературу з фізики, математики і філософії. Згодом він відкриє в Філадельфії громадську бібліотеку, щоб і інші могли йти його шляхом.

Друкарство було йому до душі, але він не хотів на цьому зупинятися. ФранклІн починає публікуватися в газетах, але таємно, під псевдонімом. В публікаціях він розмірковує про доброчинство, місце жінок в суспільстві. Його статті стають популярними. На якомусь етапі про це захоплення Франкліна довідується його брат і Бенджаміну доводиться буквально втікати з рідного Бостону в Філадельфію, де він успішно влаштовується у видавничому бізнесі.

Обдарованого і працелюбного юнака помітили і через пару років відправили в Лондон на "підвищення кваліфікації".

Джефферсон та Франклін редактують текст Акта про проголошення незалежності

В "столиці світу" того часу Франклін не тільки вивчає книговидавництво, але наполегливо знайомиться з культурним надбанням західної цивілізації. В цей же ж час він знайомиться з масонами і черпає у них значну частину своїх переконань. В майбутньому він і сам стане відомим масоном, Великим Майстром.

Після повернення в Філадельфію, він досить швидко створює власну друкарню, яка стає одною з трьох основних у місті. Ще через пару років він починає випускати "Пенсильванську газету", в якій працює не тільки видавцем, але й автором. Газета швидко завойовує ринок і стає авторитетним виданням для всього штату.

Саме Франкліну належать крилаті фрази: “Час – гроші”, “Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні”, “Один переїзд дорівнює трьом пожежам”.

З допомогою набутого авторитету Франклін просуває в громадській свідомості найрізноманітніші ідеї, від створення пожежної команди до відкриття бібліотеки.

В 1728 році Франклін створює дискусійний гурток "Клуб шкіряних фартухів". Цей гурток діє до сьогоднішнього дня, правда, з 1743 року вже під назвою "Американське філософське товариство". Формально перебуваючи в масонській ложі Святого Іоанна в Філадельфії з 1730 року, вже через чотири роки Франклін став її Великим Майстром. Згодом він ще стане і Почесним Майстром паризької Ложі Дев'яти Сестер. В ті часи, то найвища честь в масонському світі.

В 1731 році Франклін заснував першу в Новому Світі Філадельфійську громадську бібліотеку. В 1740 році – Філадельфійську академію, яка в майбутньому стане основою Пенсильванського університету, одного з найстаріших навчальних закладів США, який входить в "Лігу Плюща".

Паралельно Франклін виконував обов'язки головного поштового майстра Пенсильванії, а пізніше – всіх північноамериканських колоній.

Все, чим би не займався Франклін, він робив старанно й сумлінно. Але основною роботою, яку він виконував дійсно із задоволенням і для якої практично не залишалось часу, були теоретичні дослідження й наукові експерименти. Більш-менш регулярна його наукова діяльність тривала недовго – всього п’ять-шість років, і тим більше гідні подиву ті надзвичайні результати, яких він досягнув за цей короткий період у найрізноманітніших галузях науки. Франклін докладно дослідив електрику, теплопровідність металів, розповсюдження звуку у воді, цікавився суднобудуванням, геологією, ботанікою, історією, економікою, зокрема:

 • - ввів загальноприйняте тепер позначення електрично заряджених станів "+" і "-";
 • - встановив тотожність атмосферної і одержуваної за допомогою тертя електрики і навів доказ електричної природи блискавки;
 • - встановив, що металеві вістря, з'єднані з землею, знімають електричні заряди з заряджених тіл навіть без зіткнення з ними і запропонував у 1752 році проект блискавковідводу;
 • - висунув ідею електричного двигуна і продемонстрував «електричне колесо», що обертається під дією електростатичних сил;
 • - вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху;
 • - зібрав грунтовні дані про штормові вітри (норд-Ости) і запропонував теорію, що пояснює їхнє походження;
 • - отримав патент на конструкцію крісла-гойдалки;
 • - винайшов економічну малогабаритну піч для дому (1742) (назви: англ. Franklin stove — піч Франкліна, або англ. Pennsylvania fireplace — Пенсільванський камін);
 • - удосконалив скляну гармоніку;
 • - розробив власну систему управління часом;
 • - винайшов біфокальні окуляри (1784);
 • - за його участю були проведені вимірювання швидкості, ширини і глибини Гольфстріму, і цю течію, назву якій дав Бенджамін Франклін, було нанесено на мапу (1770).

За свої наукові праці він отримав звання почесного доктора в Оксфорді, а також був обраний почесним членом декількох Академій наук. Нагадаємо, що все це при формальній освіті, яка обмежилась двома класами середньої школи.

На похорон Бенджаміна Франкліна у квітні 1790 року прийшли понад двадцять тисяч людей — при чисельності населення Філадельфії в тридцять тисяч. На його могильному камені висічений напис: "Він вирвав в неба блискавку, а потім у тиранів скіпетри".

...Виходець з народу, п’ятнадцята дитина в сім’ї, Бенджамін Франклін користувався дійсно всенародною любов’ю. Нікого в країні за її історію не ховали з такою шаною, як Франкліна. Конгрес США оголосив двомісячну жалобу по всій країні.

І як не шанувати людину, яка весь час жила за сформульованим нею принципом: “Найбажаніші Богу справи – це добрі справи заради людей”!

Джерело