ВизиЯ Государство Реформы Верховна Рада розглядає пенсійчне законодавство - реформа без змін

Пенсійна реформа: що чекає українців

Верховна Рада України прийняла в другому читанні урядовий законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"

Норми закону

Зокрема, передбачається підвищення необхідного страхового стажу для виходу на пенсію до 25 років в 2018 році і до 35 років щорічно до 2028 року. Документом пропонується перегляд умов призначення пенсії за віком у 60 років з 1 січня 2018 року. Разом з тим застрахована особа має право самостійно визначити свій пенсійний вік.

Встановлюється, що в 60 років виходять на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року матимуть 25 років страхового стажу, а діапазон вимоги щодо страхового стажу щорічно буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році. У 63 роки виходитимуть на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 15 років страхового стажу, проте не мати 25 років. У 65 років будуть виходити ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть 15 років страхового стажу, проте не мати 16 років. При цьому передбачається на перехідний період (3 роки) при втраті роботи призначати державну соціальну допомогу при наявності 15 років страхового стажу.

Також в законі прописана можливість покупки до 2 років відсутнього страхового стажу із застосуванням додаткового коефіцієнта: 2 - за період до 12 місяців і 1,5 - за період з 13 до 24 місяців.

Відзначимо, страховий стаж можна буде докупити. Один рік буде коштувати майже 17 тис. грн, а 5 років (максимальна кількість) – 84 480 грн.

Документом буде здійснено перегляд розміру та умов призначення мінімальної пенсії за віком. Так, на рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі буде призначатися особам, які мають страховий стаж 30/35 років для жінок і чоловіків відповідно. При цьому з 1 січня 2018 роки гарантія щодо забезпечення виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% від мінімальної заробітної плати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, буде забезпечуватися особам, які мають страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років.

Також реформа передбачає збільшення прожиткового мінімуму для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, на 140 грн. Таким чином, він склав 1452 грн. При цьому, тим, у кого немає страхового стажу, та особам, які не мають права на пенсію, виплату збільшили на 45%, з 949 грн до 1 373 грн. Відзначимо, таких в Україні, близько мільйона чоловік.

Крім того, проектом вносяться зміни до закону "Про індексацію грошових доходів населення", що передбачають виключення з закону пенсій як об’єкту індексації грошових доходів населення. Тобто, автоматична індексація пенсії не проводитиметься.

Зауваження Головного юридичного управління ВР

Так, документом величину оцінки одного року страхового стажу за період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування зменшено з 1,35% до 1%.

"Запропонована зміна призведе до загального зменшення розміру пенсій, особливо тих, що будуть призначатися після набрання чинності законом у разі прийняття цього законопроекту як закону. При цьому зменшення розміру пенсії порівняно з пенсією, що призначили б цій особі за нині діючим законом, буде особливо значним у осіб, які мають великий страховий стаж", - наголошується у висновку управління.

Крім того, в управлінні зазначають, що запропоноване у проекті поетапне збільшення страхового стажу не забезпечує в такий короткий період можливість набуття громадянами передпенсійного віку додатково до 10 років страхового стажу.

"Запропоноване у проекті поетапне збільшення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, не забезпечує в такий короткий період можливість набуття громадянами передпенсійного віку додатково до 10 років страхового стажу, а відтак і права на призначення хоча б мінімальної пенсії. Таким чином, збільшення у такий спосіб страхового стажу, необхідного для отримання права на призначення пенсії, призведе, на нашу думку, до фактичного підвищення пенсійного віку, а в окремих випадках і позбавлення права на пенсійне забезпечення громадян", - сказано у висновку.

Накопичувальна система

Важливим нововведенням реформи, без якого її не хотіли приймати багато нардепів, стане запуск 1 січня 2019 року другої рівня пенсійної системи. Мається на увазі створення особистих накопичувальних рахунків для працівників молодше 35 років. А ось ті, у кого на той момент буде менше 10 років стажу, отримають право не платити страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування. Однак, на даний момент правила її створення і роботи не прописані.

При цьому скасовуються спецпенсії для держслужбовців, суддів, науковців та інших особливих категорій українців. Всіх їх переведуть на загальну систему нарахування пенсій. Скасовується і право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я і прокурорів, які могли виходити на пенсію достроково. Винятки нардепи склали тільки для військовослужбовців та силовиків.

Автор: Петр Николаев
Дата:
Поделиться с друзьями: