ВизиЯ Государство Реформы Освітня реформа в Естонії: причини, фактори, досягнення за 30 років

Освітня реформа в Естонії

Усі пострадянські країни отримали у спадок неефективну освітню систему. І всі ми знаємо, що освіта в Україні погана. Але якщо Україна чекала і дивилася, як система згниває зсередини, то Естонія зрозуміла все одразу і вжила заходів. Під час вступу до ЄС у 2004 році Естонія вже мала найефективнішу освітню систему серед усіх пострадянських країн.

Естонська середня школа

Всіх, хто каже про якийсь несприятливий час для реформ, можете сміливо слати в сраку і наводити приклад Естонії. Бо ця країна провела свої докорінні реформи в умовах найглибшої економічної кризи та тотальної бідності. І реструктуризацію освіти також.

Естонії вдалося вчасно зламати централізоване управління освітою і побудувати на їхньому місці школи з фінансовою автономією. Вона взяла за приклад фінську модель трансформації освіти, і у 1993 році розпочала децентралізацію цієї сфери.

Причини успіху:

  • "Естонське економічне диво"
  • Успішні й докорінні економічні реформи дали поштовх і ресурси для реструктуризації освіти.
  • Децентралізація фінансування шкільної освіти

Виділяти великі кошти на освіту це добре, але за умов великої корупції (як в нас) їхнє використання буде неефективне.

Розподіл державних коштів на освіту в Європі

Тому вже з 1993 року відповідальність за забезпечення послуг середньої освіти в Естонії було перекладено на муніципалітети й школи. Подібне відбувається і в Україні під час реформи децентралізації.

  • На освіту припадає найбільша частка витрат муніципалітетів (35-38% щорічно).

Рівень наукової грамотності в пострадянських країнах

Органи місцевого самоврядування повністю фінансують дошкільну освіту. На початкову, середню й спеціальну освіту муніципалітети отримують цільові гранти від національного уряду. Середня освіта в Естонії безкоштовна. Учні і батьки віддають перевагу саме муніципальним школам, де навчається близько 95% школярів.

  • Велика автономія шкіл

Сфери, де естонські школи найбільш самостійні, — це фінансовий менеджмент і управління персоналом. Шкільним директорам надають широку фінансову, організаційну та адміністративну автономію. Директор естонської школи відповідальний за призначення та звільнення викладачів і непедагогічного персоналу, визначення їхніх обов’язків, умов обслуговування та заробітної плати.

  • Горизонтальна і вертикальна підзвітність

З одного боку, місцева і відповідно шкільна автономія розширюється, з іншого боку, паралельно посилюється підзвітність.

  • Вертикальний рівень — високий ступінь децентралізації шкіл контролюється регулярними інспекціями і додатковими заходами підзвітності з боку держави.
  • Горизонтальний рівень — інтенсивне залучення батьків, місцевих громад та інших зацікавлених сторін у процеси прийняття рішень щодо якості освіти, планів розвитку школи, управління людськими ресурсами і розподілу шкільних бюджетів.

Естонська система наявно демонструє успішну імплементацію «bottom-up» підходу – те, задля чого впроваджують децентралізацію державного управління у сфері освіти: сильні громади, школи і піклувальні ради, які самостійно приймають актуальні для населення рішення, виходячи зі своїх можливостей і потреб, і водночас мають вагомий вплив на прийняття освітніх рішень на національному рівні. Піклувальні ради оцінюють і контролюють діяльність директора і викладачів, висловлюють свою думку щодо якості освіти і колегіально впроваджують зміни задля її підвищення.