ВизиЯ Государство Реформы Депутати зняли недоторканість, але є декілька заперечень

Доторкана недоторканість

Верхлвна Рада в цілому прийняла закон, що остаточно знімає депутатську недоторканість. Про це офіційно заявили у вракції "Слуга народа". Але давайте розглянемо ситуацію з технологічної точки зору.

1. Генпрокурор або виконавець його обов'язків, а не парламент, підтримуватиме клопотання на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, негласних слідчих, розшукових дій стосовно депутатів Ради. Цією нормою ВР фактично вводить монополію генерального прокурора на здійснення всіх можливих дій стосовно народних депутатів.

Верховна Рада остаточно зняла депутатську недоторканість

2. Розслідувати депутатів зможуть лише Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і центральний апарат Державного бюро розслідувань (ДБР). Затримання депутата без погоджень дозволяється тільки в тому разі, якщо його застали під час скоєння або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Про свої дії правоохоронці зобов'язані повідомити голові Ради протягом 24 годин. Тобто інші правоохоронні органи втрачають можливість навіть розпочати кримінальні провадження щодо нардепів. Цікаво, до речі, чому ДБР обмежили лише центральним апаратом, заборонивши таким чином працювати територіальним органам, у той час як щодо НАБУ таких рамок не визначено. Беручи до уваги той факт, що якщо якийсь п’яний народний обранець порушить правила дорожнього руху, скажімо, в Миколаївській області – це пряма підслідність відповідного теруправління ДБР, в іншому випадку просто витрачається час, поки слідчі центрального апарату прибудуть на місце вчинення злочину.

3. Клопотання про дозвіл слідчих дій проти депутата, розгляд яких віднесено до повноважень слідчого судді, мають бути узгоджені генпрокурором. Розгляд таких клопотань здійснюватиметься слідчим суддею в межах територіальної юрисдикції, а в кримінальних процесах, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду. Такі клопотання розглядаються з обов'язковою участю депутата, крім застосування негласних слідчих дій або обшуку, а про подібне засідання слідчий суддя зобов'язаний заздалегідь повідомляти членові парламенту.

4. Народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді та її органах, а також при здійсненні депутатських повноважень, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. Ця норма взагалі може нівелювати питання скасування недоторканості, так як депутат здійснює свої повноваження протягом 5-ти років, а не під час безпосередньої роботи у ВР. Тому будь який професійний адвокат зупинить будь-якого правоохоронця, використовуючи це.

Тому, як то кажуть, диявол ховається в деталях. Гібрідних.