Виборчий закон 6444-1: Рада повертає змішану систему

Напередодні нового року 28 грудні у парламенті був зареєстрований ще один проект закону про повернення до змішанної виборчої системи 6444-1 від нардепів Георгія Мазураша та Сергія Гривко.

Рада хоче повернути змішану виборчу систему

Цей проект з'явився на додаток до проекту закону 6444 Сергія Минька та Олександра Гереги від 17 грудня, який також пропонує повернутися до змішаної виборчої системи.

Законопроект Мінько-Гереги передбачає повернення до змішанної системи лише на виборах у Раду, в той час коли законопроект Мазурашу-Гривко передбачає це не лише для парламентських виборів, а й для місцевих.

При цьому, останній ставить цікаві дві умови запровадження відкритих списків - внесення змін до кодексу, які повинні гарантувати громадянам можливість балотуватись у депути в порядку самовисування та гарантувати персоніфіковане представництво округів у радах, до яких відбуваються вибори.

Якщо перший законопроект пропонує відтермінувати запровадження пропорційної виборчої системи із відкритими списками до 1 січня 2027 року, то другий законопроект - аж до 1 січня 2031 року (разом із місцевими радами).

Обидва законопроекти відновлюють дію закону про вибори нардепів 2012 року. Другий законопроект передбачає також і відновлення закону про місцеві вибори 2015 року.

Підкреслю, що повернення до змішаної виборчої системи є бажаним для України. Нагадую, що саме під час дії "чистої" пропорційної системи (2006, 2007 роки) Рада стала джерелом потужної політичної кризи, коаліціади, таємних "договорняків", політичної зради. Згадайте ці часи.

А ви пам'ятаєте, як проходили парламентські вибори 2012 року?

Відновлення змішаної системи у 2012 році дозволило припинити вирій коаліційних інтриг, збалансувати політичну систему, стабілізувати становище української влади під час збройної агресії РФ.

Змішана система виборів не є ідеальною, це зрозуміло. Але мажоритарники в парламенті додають стійкості парламенту. Згадайте випадок, коли в обраному за пропорційною системою парламенті коаліція НУНС і БЮТ у 2007 р. становила впритул 227 голосів, що породжувало постійну корупцію та інтриги.

Але є проблема. Відновлені парламентський виборчий закон 2012 р. та закон про місцеві вибори 2015 р. є, м'яко кажучи, дуже неідеальними, суперечливими та абсолютно перекреслюють надбання кодифікації виборчого права.

Якщо і повертати змішану систему на виборах до парламенту та відновлювати дію закону 2012 року, то потрібно в цей нормативно-правовий акт вносити суттєві зміни щодо обмеження підкупу виборців, адмінресурсу, прихованої політичної реклами тощо.

Выборы в ОТГ: поляризация общественных ожиданий Выборы в ОТГ: предварительные итоги Прошедшие выборы в ОТГ зафиксировали четкую поляризацию общественных... 24 грудня 2019 / Політика
Украина - точка отсчета. Тайный визит в Киев - ВизиЯ инфо Зачем прилетал Грызлов в Киев Визит нового спецпредставителя РФ по вопросам урегулирования конфликта... 12 січня 2016 / Політика
Украинские сельхозпроизводители поставили на внешние рынки 35 тыс. т семян горчицы Рынок горчицы Украины за 2016 год Украинские сельхозпроизводители в 2016 году поставили на внешние рынки... 23 травня 2017 / Країни
Популизм возникают, когда перестают работать демократия или политические институты Почему перестают работать демократии После Второй мировой войны доминирующей глобальной политической... 09 жовтня 2019 / Інститути
Погода