ВизиЯ Государство Право Правові особливості переходу до ПЦУ - оформлення автокефалії

Щодо Статуту ПЦУ та реєстрації єпархіальних управлінь

Ось що юристи розповідали священнослужителям про можливі «вузькі місця» на шляху реєстрації керівних органів Єдиної церкви ще наприкінці лютого – на початку березня.

«Відповідно до чинних статутів єпархіальних управлінь УПЦ КП, рішення про внесення змін до статуту приймається відповідно до Статуту про управління УПЦ КП. У свою чергу, Статут про управління УПЦ КП передбачав, що рішення про прийняття статутів єпархій приймається Священним Синодом та затверджується Патріархом всієї Руси-України. При цьому, статут про управління УПЦ КП втратив чинність відповідно до рішення Помісного Собору УПЦ КП 15.12.2018, відповідно й органи УПЦ КП більше не функціонують.

Зазначеним рішенням Помісного Собору УПЦ КП також було визначено обов’язок всіх єпархій увійти до складу ПЦУ шляхом внесення відповідних змін до своїх статутів, проте конкретну редакцію статутів не було затверджено, а підписи на рішенні не були засвідчені нотаріально. Відповідно, наразі існує прогалина у регулюванні питання внесення змін до статутів єпархій УПЦ КП.

При цьому, зважаючи на те, що УПЦ КП та УАПЦ і припинили свою діяльність шляхом об’єднання та приєднання до ПЦУ, функції органів цих об’єднань перейшли до органів ПЦУ. Проте, статут ПЦУ не містить положень щодо затвердження статутів єпархіальних управлінь, лише повноваження Архієрейського Собору на їх створення та ліквідацію.

Враховуючи, що статут (положення) про управління ПЦУ ще не прийнято, можливим варіантом для внесення змін до статутів єпархіальних управлінь залишається прийняття таких змін вищим органом таких управлінь – єпархіальними зборами. При цьому існує ризик, що Міністерство культури може формально відмовити у реєстрації статутів єпархіальних управлінь у новій редакції, зважаючи на посилання у чинних статутах таких управлінь на Статути про управління УПЦ КП та УАПЦ».

Судячи з усього, ці проблеми нікуди не зникли, і парафії, які переходили до ПЦУ, стикалися з труднощами та затримками при реєстрації оновлених Статутів саме через ці неузгодженості, а не через зміну процедури або некомпетентність чиновників обладміністрацій. Адже у статуті парафії має бути вказано, до якої структури вона визнає свою належність, кому вона підпорядковується та чим керується у своїй діяльності. Але якщо юридично єпархії ПЦУ ще не існує, то й зареєструвати її складову частину (парафію) – неможливо.

Як відомо, статути багатьох єпархіальних Управлінь було зареєстровано лише 15 березня, і станом на 26 березня зареєстровані Статути мали тільки 16 єпархій.

Автор: Петр Николаев
Дата:
Поделиться с друзьями: