ВизиЯ Государство Право Русифікаторський законопроєкт 3717 розглядається сьогодні, 9 червня на освітньому комітеті

Непробивна русифікація

Хвиля протестів змусила владу відмовитися від спроб наново русифікувати школу через сумнозвісний проєкт Бужанського. Але «слуги» не заспокоїлися і планують протягнути свій законопроєкт №3717 - зміни до мовної статті Закону «Про вищу освіту».

Володимир В’ятрович

Суть змін - навчання іноземних студентів «може здійснюватися іноземною мовою», причому ініціатори не приховують, що під «іноземною» вони розуміють перш за все російську.

Наприкінці 2019, коли Рада ухвалювала нову редакцію закону «Про вищу освіту», через протести науковців, громадськості і частини депутатів цю норму вилучили, що дозволило ухвалити закон конституційною більшістю. Тоді і МОН, і профільний комітет, і більшість фракцій зійшлися на простій формулі:

Мовою освітнього процесу є українська мова. Виші мають право викладати одну або декілька дисциплін мовами ЄС. Виш може запровадити викладання більшості чи всіх дисциплін англійською «за умови що усі здобувачі освіти, які вивчають відповідні дисципліни, володіють англійською мовою».

Таким чином, виші можуть навчати іноземних студентів українською, англійською, а в разі потреби й іншими мовами ЄС.

Близько 90% іноземних студентів, що вступають до наших вишів – громадяни країн, які ніколи не були в складі СРСР (переважно держав Азії й Африки), вони не знають російської мови. Для решти 10% (здебільшого громадян тюркських держав пострадянського простору) російська мова також не є рідною.

Буцімто гостра потреба іноземців навчатися російською мовою – міф. Це лише привід для того, щоб українські виші (перш за все у Харкові) і надалі були інструментом русифікації замість того, щоб надавати якісну україномовну та англомовну освіту.

Іноземні студенти можуть навчатися або українською (сприяючи поширенню української мови у світі), або англійською (як міжнародною мовою освіти і науки, якою навчаються іноземні студенти в багатьох країнах).

Росія витрачає мільярди на поширення російської мови за її межами. Минулого року Москва виділила 4,5 млрд лише на фінансування "Россотруднічєства" та Фонду "Русскій мір". По суті, «слуги народу» пропонують, щоб українські виші задурно допомагали Кремлю.

Законопроєкт 3717 є відверто реваншистським і руйнує широкий консенсус, досягнутий під час ухвалення нинішньої редакції закону «Про вищу освіту».

Спільнота «Мова об’єднує» закликає Верховну Раду не провокувати протистояння в суспільстві, відмовитися від спроб реваншу в питанні мови освіти і зняти з розгляду русифікаторський законопроєкт 3717.

Закликаємо народних депутатів, освітян, громадських діячів, усіх небайдужих громадян публічно підтримати нашу позицію. Разом маємо зупинити повзучий реванш русского міра.