ВизиЯ Государство Институты Що робити, якщо ПЦУ не дають греко-католикам проводити богослужіння у храмі?

Церковний рекет по-українськи

Влада села Сновичі Золочівського району Львівської області в тривалому спорі щодо храму поступилася законом та інтересами громади УГКЦ на користь громади ПЦУ. Ясна річ, греко-католики дуже цим обурені.

Річ у тому, що УГКЦшники отримали дозвіл на безоплатне користування 113-річною церквою святого Миколая від Представника Президента України у Львівської області ще в березні 1993 року, але «усі попередні спроби передати культову споруду згідно розпорядження закінчувались без результатів». Цікаво, як це могло тривати аж двадцять шість років, але факт залишається фактом: представники громади УАПЦ – а зараз вже ПЦУ, – не дають греко-католикам проводити богослужіння у храмі.

Отож, нарешті, 05.02.2019 відбулися загальні збори мешканців села, у котрих взяли участь чиновники та представники громад. І що ви думаєте сталося? Так, «представники релігійної громади ПЦУ категорично відмовились виконувати розпорядження». Про почергові служіння навіть не йшлося. Вбачаючи це нахабство православних братів, сільська влада махнула на все це рукою та вирішила виділити греко-католикам іншу земельну ділянку для будівництва нового храму. Ба більше, голова Золочівської райдержадміністрації В. Й. Недзельський запевнив, що районна державна адміністрація сприятиме у будівництві.

Все це виглядає абсолютно сюрреалістичним, бо з цього рішення чиновників виходить, що будь-яка громада державної церкви… тобто, вибачте, ПЦУ! – має більше прав, ніж громади інших конфесій. Вони можуть собі дозволити не виконувати розпоряджень Представника Президента України, а місцева влада нічого не може зробити. Скажіть, де тут гідність, панування закону, захист рівноправ’я, справедливості та інтересів людей, свобода органів місцевого самоврядування, за яку помирали наші брати на Майдані?

Так, з одного боку це рішення – можливість уникнути релігійного конфлікту, але з другого боку це потурання безкарності. Та й, щиро кажучи, уникання конфлікту вийшло так собі: новий храм ще треба збудувати, не кажучи вже про те, що будування - це витрати для райдержадміністрації, які вона понесе тільки з приводу того, що чиновники пішли на поводі у ПЦУшників. Невже вони краще за греко-католиків та можуть собі дозволити фактично плювати на рішення влади?

Ми розуміємо, що не можна змішувати релігію з мирським, але ця церква Святого Миколая, була та є на балансі держави. Тому претендувати на ексклюзивне користування нею православні мешканці в жоден спосіб не можуть. В жоден, окрім нахабного рейдерства.