ВизиЯ Государство Институты Що таке совок? це стан душі. Вичавлювати з себе можна тільки раба

Совок - це назавжди

Ні, ну я формально старий совок. Народився я в глибокому СРСР. Я був жовтенятком, піонером і комсомольцем. Правда, членом КПРС - ні. Не пощастило:) Мав би бути просто еталоном совковості.

Юрій Луканов

І я таки ним був. Однак, мені вистачило клепки усвідомити це. Всю свою совковість я вичавлював з себе по краплі. Як Чехов раба. Але нічого дивного не було б, якби в мені залишився нафталін. Бо на виховання гомо совєтікус була спрямована ціла система.

Але у молодих, які народилися у незалежній Україні, звідки воно? Мендель накатала цілу книженцію, в якій розповідає про те, які вони прогресивні, бо молоді. І дає інтерв'ю "Комсомольской правде". Яка була рупором совка і почала виходити задовго до мого народження і сьогодні теж залишається інструментом впливу Росії. Так ось ця юна і прогресивна розповідає, що Майдан не був революцією.

А революцією був прихід до влади прогресивного Зеленського, насправді каліброваного совка. Він молодший від мене, але все його "мистецтво" це апологетика совка. Я не раз проводив таку аналогію. Молодіжні протести 60-х минулого століття на Заході народили "Бітлз". А нібито протести в Україні народили "Сватів". Це модернізоване мистецтво, яке оспівує совєцьке хамство, брехливість, агресивність і злодійкуватість.

Я теж згадував молодого чоловіка на ім'я Назар (прізвище забув) , який приблизно ровесник незалежності. Ми з ним зустрілися в ефірі і він казав, що його пограбували і мріяв про те, щоб повернути все награбоване у державну власність. Звідки у молодої людини думки не про заробити і примножити, а про відібрати і поділити? Ну це ж типове совєцьке.

Або журналістка, яка, беручи інтерв'ю у Аркадія Бабченко, задовбала його питаннями про те, чому в нього нема емпатії до росіян. Вони вбивають наших співвітчизників, а вона вимагає співчувати убивцям. Мабуть, у неї, як у багатьох совєтських людей, пієтет перед Москвою. При одному цьому слові у неї, мабуть, душевний трепет і вона в соте передивляється фільм "Добровольці". Плаче під вірші про салавйов на рассвєтє.

Балачки від молодих людей про те, який класний комуністичний Китай, бо там корупціонерів розстрілюють. Теза про "какая разніца" - це теж від інтелектуальних напруг совкових ментально людей.

Знову: від людей мого покоління ще можна зрозуміти. А від Зеленського з Мендель? Я колись натрапив на ролик ще кавенівського "кварталу", де юний Зеленський просив Владіміра Владіміровіча прінять іх назад. Ще зовсім молоді люди просилися назад в нафталін. Будучи в юному віці вони ще тоді ментально були глибокою провінцією. І її вони войовничо підтримують і зараз.

У Стефана Цвейга є оповідання "Мендель-букініст". Ось дуже я сумніваюся, що герой цього твору придбав би книженцію своєї однофамілиці. Бо він мав смак і доживи до нашого часу - зрозумів би, що совок це як ковід - заражає всіх підряд без розбору і від джерела зарази краще триматися подалі. Але що робити, коли джерело молоді люди, які свою провінційність вважають не вадою і рисою вартою наслідування?