Позитивні емоції та психологія лідерства

Мартін Селігман у "Психології лідерства" просуває ідею, що найцінніша (у прямому сенсі, економічному) здатність людини – це стресостійкість.

Мартін Селігман

Або здатність піднятися після падіння. А запорука стресостійкості - оптимізм та позитивні емоції. Тільки таких людей і варто наймати на роботу, обирати лідерами та призивати до армії.

Але є і хороша новина (Селігман – батько-засновник позитивної психології): оптимізму можна навчитися!

Але боже ж мій. Наймати на роботу потрібно різних людей, тому що професійна діяльність людини складна і потребує різних здібностей та якостей. Про армію не знаю точно, але думаю, якщо від солдатів крім дисципліни та підпорядкування вимагатимуть ще й позитивні емоції (на війні, саме те) – це трохи не в ту степ.

А ось щодо лідерів, то їм перманентний оптимізм не те що не показаний, а протипоказаний.

Складно уявити найгірший варіант лідера, ніж лідер, який у будь-якій ситуації випромінює позитивні емоції. Стресостійкість - так. Але на іншому психологічному паливі.

Найкращі лідери виходять із тих, хто відчуває весь біль цього світу, знає, що все скінчиться погано (люди смертні), і все одно знаходять у собі сили продовжувати йти. Що хотілося б бачити в лідерах, то це емоційну адекватність. Іноді - і доречний оптимізм.

А взагалі в таких підходах, коли вчені шукають (і знаходять!) Священний Грааль психології – ідеальну людину, яка здатна на все, що від неї вимагають корпорації та держави, і яку можна викувати спеціальними психологічними засобами – це системний баг. Не можна вирішувати соціальні проблеми поліпшенням життя окремих людей.

Такі проблеми лікуються впливом на те, що відбувається між людьми, тобто на відносини (між неідеальними та невсесильними звичайними людцями з негативними емоціями).

З таких відносин, власне, і зіткана соціальність.

Военные походы герцога Мальборо. Чем они интересны? Военные походы герцога Мальборо Все книги о Войне за испанское наследство на русском языке можно сосчитать... 01 жовтня 2020 / Цікавий світ
Лукашенко змінює Конституцію РБ: правки узгоджені з Кремлем Лукашенко змінює Конституцію РБ Лукашенко розпочав політичне виконання своїх домовленостей із Путіним... 27 грудня 2021 / Інститути
После Трускавца. Президентские выборы 2024 года или...? Слуги Народа в Трускавце: что дальше? «Cлуги» в очередной раз отправились в Трускавец, чтобы совершить очередную... 03 жовтня 2021 / Політика
Росія намагається втягнути Азербайджан в ЄврАзЕС. Баку наступний? Росія намагається втягнути Азербайджан в ЄврАзЕС Хоча Азербайджан постраждав від коронавірусу менше, ніж його сусіди,... 14 січня 2022 / Країни
Погода