Лукашенко змінює Конституцію РБ

Лукашенко розпочав політичне виконання своїх домовленостей із Путіним і представив проект змін та доповнень до Конституції Республіки Беларусь, які мають бути розглянуті на конституційному референдумі, наміченому орієнтовно на лютий 2022 року.

Лукашенко змінює конституцію РБ

Зараз стартувало "всенародне обговорення", яке здійснюється в електронному та письмовому вигляді Національним центром правової інформації.

Проект, по суті, нової Конституції виписаний у консервативному дусі. Уважне прочитання змін вказує на те, наскільки білоруський правовий режим та законодавче поле відстало від українського та європейського.

Правки Конституції продиктовані політичною кон'юнктурою і вказують на запуск сценарію трансформації режиму, який, очевидно, передбачатиме поступовий відхід Лукашенка з посади Президента.

Частина президентських повноважень буде передана такому корпоративно-елітному органу влади як Всебілоруські народні збори (звучить як з'їзд рад із уже далекого минулого). Це квазінародний позабюрократизований симулякр, який подається як плебісцитарний "передбанник", по суті інструмент контролю за всіма гілками влади.

Може хтось із аксакалів пам'ятає, як Горбачов здійснював конституційну реформу у 1988 році, замінивши Верховну Раду СРСР З'їздом народних депутатів. Щось схоже передбачається зараз у РБ. Щоправда, замінювати щось нічого. Парламент у Білорусі – це нуль. В повному значенні цього слова.

Основні новації конституційної модернізації:

 •  З'явилося деталізоване положення про недоторканність як чинного, так і колишнього Президента. Одна з найважливіших правок Конституції, що побічно вказує на сценарій можливої ​​швидкої заміни Лукашенка. Ця норма є принципово важливою для Лукашенка у разі його переходу на "союзну" посаду. Окремо фіксується, що президент, який припинив виконання своїх повноважень, не може бути притягнутий до відповідальності за дії, вчинені у зв'язку із здійсненням президентських повноважень. Тут Лукашенко убезпечив себе з усіх боків.
 • Підвищений віковий ценз та ценз осілості участі у виборах Президента (не молодше 40 років та 20 років проживання), перешкодою до участі у президентських виборах стає факт наявності іноземного громадянства чи посвідки на проживання. Тут все просто: завдання полягає у тому, щоб нормативно перешкодити участі у виборах усіх опозиційних діячів.
 • Вперше запроваджується правило, що одна й та сама особа не може бути Президентом не більше двох термінів; колишній Президент довічно стає членом верхньої палати парламенту. Проте, обмеження кількості термінів президента набирає чинності лише з дня вступу на посаду новообраного Президента. Президент, обраний у 2020 році, продовжує виконувати свої обов'язки до наступних виборів. Якщо, звичайно, вони не стануть достроковими.
 • Президент позбавляється таких повноважень як: призначення членів ЦВК, призначення суддів Конституційного суду, глав Конституційного Суду, Верховного Суду, Вищого Госпсуду.
 • Більшість цих повноважень передаються представницькому органу народовладдя - він скликається не рідше 1 разу на рік Всебілоруським народним зборам чисельністю до 1200 осіб, куди входять Президент, колишній Президент, представники законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевих рад та представники суспільства. Саме цей орган влади переймає деякі повноваження парламенту, наприклад, запровадження воєнного стану, внесення пропозицій змін до Конституції, прийняття військової доктрини тощо. Також збори одержують право законодавчої ініціативи.
 • Право усунення президента РБ надається Всебілоруським народним зборам; у разі вакансії посади президента його повноваження переходять до голови верхньої палати парламенту, а не прем'єр-міністру, як раніше.
 • Президент втрачає право видавати законодавчі декрети, делеговані парламентом.
 • - Термін повноважень парламенту збільшено з 4 до 5 років.
 • Зникла норма про без'ядерний і нейтральний статус Білорусі, натомість запроваджено положення про те, що Білорусь виключає військову агресію зі своєї території щодо інших держав (для України ця норма може здатися, що знімає частину побоювань та погроз, хоч це й не так).
 • За аналогією з РФ буде внесено норму про те, що держава забезпечує збереження історичної правди та пам'яті про подвиг білоруського народу в роки ВВВ (зазначимо, що норма могла б виглядати з акцентом на спільний подвиг білоруського та російського народів, але в тексті цього немає).
 • Дається визначення шлюбу як союзу жінки та чоловіка; батькам приписується готувати своїх дітей до суспільно корисної праці, прищеплювати культуру та повагу до законів, історичних та національних традицій Білорусі.
 • Додається обов'язок кожного громадянина виявляти соціальну відповідальність і вносити посильний внесок у розвиток суспільства та держави. Якщо чесно, звучить як загальний трудовий обов'язок.
 • Також додається обов'язок громадян вживати заходів щодо збереження та зміцнення власного здоров'я. До речі, українська Конституція такої нісенітниці не має. У нас норму щодо забезпечення права на охорону здоров'я виписано з погляду зобов'язання держави. Однак, можливо, поява такого правового гротеску пов'язана з пандемією.
 • Громадяни РБ зобов'язані виявляти патріотизм, збереження історичної пам'яті про героїчний подвиг білоруського народу.

Не сумнівайтеся, все це буде прийнято на референдумі в чистому вигляді, проте припускаю, що на референдум може бути винесений і злегка відкоригований проект із раптовими доповненнями від Кремля. Втім, гадаю, проект змін до білоруської Конституції був безпосередньо узгоджений із РФ завчасно та детально.

Гражданский раскол: В Украине появляются группы, разделенные по классовым признакам Партизанский раскол Украины Украина поляризируется. Причем по отношению ко всем возможным показателям:... 16 квітня 2020 / Економіка
Модель crony capitalism: описание, примеры, история Что такое капитализм для друзей Экономическую систему Украины часто называют crony capitalism, то есть капитализм... 04 травня 2018 / Інститути
Тиллерсон: по Крыму никаких договоренностей не планируется Тиллерсон расставил приоритеты Визит Госсекретаря США Рекса Тиллерсона в Москву, намеченный на 12-апреля,... 10 квітня 2017 / Політика
Что надеть, когда спальня внезапно превращена в рабочее пространство? Психология коронавируса Правительственные меры по сдерживанию распространения коронавируса... 28 квітня 2020 / Дрес код
Погода