Фашизм - це назавжди

Друга світова війна не почалася з нацистської Німеччини, яка вторглася в Польщу. Вона почалася з нацистської Німеччини та вторгнення Радянського Союзу до Польщі. Комуністична ідеологія об'єдналася з фашистською, аби розв'язати найбільш руйнівну війну в історії світу.

ідеологічна підкова

Філософ Жан-П'єр Фей розглядає пакт Молотова-Ріббентропа та інші випадки координації правих та лівих тоталітарних режимів, констатуючи невипадковість дій обох фюрерів – Гітлера та Сталіна. Він вважає, що злиття двох ідеологем можна пояснити тим, що він назвав теорією підкови. Теорія підкови говорить, що справі та ліві дискурси (як і соціальні проекти) не знаходяться на протилежних полюсах лінійного політичного континууму. Натомість політичний спектр коливається, як підкова, з крайньою правого спектру до крайнього лівого, і в результаті, завдяки абсорбції масиву суспільних думок, майже стикаються один з одним.

Центристи в цьому відношенні – щось на зразок бездумної маси, тоді як формально для прихильників правих течій зручність теорії підкови полягає в зручності «аргументованого» бомбардування «ліваків». Але така зручність, як, власне, й аргументованість, мають розглядатися з підозрою. Кожен ліберал, а тим більш консерватор, ненавидить «лівих». В той же час ненависть лівих не є ефективним засобом боротьби з правим екстремізмом. Навпаки, злиття правлячих фашистів з придушеними "ліваками" створює підґрунтя, як продемонстрували президентства Дональда Трампа та Володимира Путіна, для злиття двох суспільних концептів – лівого імперіалізму та рафінованого фашизму. В певному історичному контексті, коли не залишається часу для вибору, - і ми це спостерігали в 1918, 1933, 1945, 1968, 1989 та в2017 роках, - ліві охоче сприймають фашистські тенденції, тим самим дозволяючи людям інших політичних поглядів ігнорувати власну громадську співучасть. Таким чином фактичний фашизм виривається з лівої безодні.

Головний аргумент теорії підкови полягає в тому, що і крайні ліві, і крайні праві протистоять центристському, неоліберальному / капіталістичному статус-кво. Комуністи та фашисти в 1930-х рр. спільно критикували застарілі імперські демократії Англії, Франції та Сполучених Штатів. Для них неоформлена та шатка демократія означає корупцію та економічну кризу. Так діють ультра-райт в США та ліві імперіалісти в Росії на чолі з Володимиром Путіним. Праві хочуть знищити демократичні норми та центр, що постійно зображає суспільний маятник. Згідно з теорією підкови, вони працюють разом, - тому й сучасні американський і російський політичні лідери симпатизують друг другу.

Це, безумовно, правда, що деякі ліві допомогли Трампу перемогти на виборах або представляли його як менше зло в порівнянні з Хілларі Клінтон. Але ж необхідно враховувати, що такі діячі, як Джуліан Ассанж, засновник WikiLeaks, ненавидять Клінтон на гроші Кремля та активно прагнули перемоги Трампа саме як «агента Москви». Гленн Грінвальд, «лівак» і противник «імперіалізму США», заявляв під час кампанії 2016 року, що Трамп, на відміну від Клінтон, продемонстрував цінність "невтручання заради сприйняття". Це виглядає ще смішніше, коли Трамп створив війну на пустому місці.Певно, такі окремі інциденти виглядають обманливими, доки ви не зрозумієте, що так само легко скласти аналогічний список сорому з ряду центристських діячів. Класичний приклад - компроміс Невіла Чемберлена з фашизмом, що відкрив дорогу Йосипу Сталіну та Адольфу Гітлеру. У свій час верховний суддя Джонатан Чейт залишив з’їзд Республіканської партії у лютому 2016 року, сподіваючись, що такий крок завадить висуванню Трампа від «республіканців».

Що казати, аналогічні ефекти можна спостерігати і в Україні. Компартія Симоненка, не зважаючи на «лівацький» соціальний дискурс, постійно пропанувала «праву» повістку, наполягаючи на відтворенні російського імперського простору. Від Симоненка не відставав і Тягнибок, постійно змішуючи ліві соціальні пропозиції з ідеями відверто фашистської державності. Те ж саме робить і нинішня українська еліта: соціальний захист радянського ґатунку поєднується з ідею вертикально-ієрархичного панування. А головне – нерадикальне суспільство сприймає ці гібридні догми як істину останньої інстанції. І в цьому, мабуть, головна ідеологічна (та й конституційна) проблема України.

В Джанкое отключили Интернет: о чем говорят крымские активисты В районе Джанкоя идут бои - соцсети Выстрелы звучат возле Джанкойской центральной районной больницы,... 08 серпня 2016 / Політика
Человекообразные обезьяны используют собственный опыт, чтобы предсказать действия других На сколько разумны приматы? Человекообразные обезьяны могут использовать собственный опыт, чтобы... 08 жовтня 2019 / Цікавий світ
Зеленський влаштував судилище над захисником Маріуполя Судилище над генералом Павловським Бойовий генерал Павловський захистив Маріуполь і не дозволив окупувати... 12 липня 2021 / Політика
До Верховної Ради проходять 7 партій з однаковою підтримкою Про нові, старі рейтинги Рейтинг партій, скоріше всього, відповідає реальним настроям українського... 09 червня 2021 / Політика
Погода