ВизиЯ Государство Институты Популісти в усьоиу звинувачують старі еліти, але свою політику не проводять

Чому небезпечні диктатури і популісти

Всі ми неодноразово чули, що прихід популістів до влади небезпечний для економіки, бо вони пропонують прості рішення складних проблем і у всьому звинувачують «кляті еліти», а це ніколи не покращує ситуацію.

Болсонару перед своїми прихильниками

Однак влада популістів небезпечна не тільки для економіки, а й для життя громадян, особливо, під час пандемії коронавірусу. Можна навіть сказати, що популізм вбиває.

Диктатори, більшість яких прийшли до влади завдяки популістичним гаслам, часто заперечують або існування коронавірусу, або його небезпеку. Таку ситуацію ми спостерігаємо у Білорусі, Нікарагуа, Таджикистані і Північній Кореї. Однак найбільш яскравими популістами, які своєю діяльністю під час пандемії поховали десятки, а то і сотні тисяч людей, є Дональд Трамп і президент Бразилії Жаїр Болсонару.

Ці двоє політиків поставили свої політичні інтереси та антинаукові переконання вище людських життів, підіграючи своїм виборцям, котрі здебільшого не вирізняються інтелектом і належать до ковід-дисидентів.

Трамп і Болсонару на початку пандемії заперечували небезпеку коронавірусу для своїх держав, що призвело до провалу підготовки боротьби з коронавірусом. Трамп говорив про китайський вірус, який не загрожує американцям. Своєю чергою, Болсонару запевняв, що Бразилії не загрожує коронавірус, адже вона має помітно менший відсоток старших осіб, ніж Італія, яку на момент цієї промови коронавірус вразив найбільше.

Коли ж коронавірус масово розповсюдився по США та Бразилії, популісти-президенти відмовлялися вводити локдаун або ж закликали цього не робити влади різних штатів (в залежності від президентських повноважень в цих державах). Болсонару навіть звільняв міністрів здоров’я, які закликали до обмежувальних заходів. Крім того, популістські лідери США та Бразилії показово не носили маски та виголошувати свої антинаукові теорії про те, що з коронавірусом можна боротися побутовою хімією, чи використовувати замість вакцини неперевірені препарати.

Все це призвело до трагічних наслідків. В США від коронавірусу померло понад 600 тисяч людей (більше 400 тисяч за каденції Трампа), а Бразилія перетне позначку 600 тисяч смертей найближчими днями. Дослідження Вашингтонського університету вказують на те, що ці числа насправді більші в 1,5 раза в обох державах. Однак ці дані треба порівнювати з масштабом трагедії в інших країнах.

Найбільш показовим є критерій кількості смертей на 1 млн мешканців. Отже, в США, за офіційними даними, на 1 млн громадян померли майже 1900 людей. В Бразилії це число ще більш вражаюче - 2666 померлих на 1 млн. А ось в Німеччині, де поставились до коронавірусу серйозно і дисципліновано з ним боролися, кількість померлих від коронавірусу на 1 млн менша більш ніж в два рази - 1100.

Вбивчий ефект популізму не оминув і Україну. Команда Зеленського значну частину коштів коронавірусного фонду направила на своє корупційне «Велике будівництво», щоб показати своїм виборцям, що вони «щось роблять». В результаті в лікарнях не вистачало кисневих концентраторів, лікарям часто не виплачували обіцяні грошові компенсації за ризик для їхнього життя під час лікування хворих на коронавірус.

Крім того, робилося вкрай мало тестів. Все це призвело до смерті, за даними Вашингтонського університету (на травень 2021 р.), близько 140 тисяч людей (за офіційними даними близько 60 тисяч померлих). На 1 млн жителів, офіційно, померло 1258 людей, а враховуючи авторитетне дослідження Вашингтонського університету, це число є в 2,5 раза більше.

Вищезгадані приклади, які стосуються держав з різних континентів, доводять одну просту тезу - популізм вбиває.