Про християнізацію, бояр, князів, Русь, Константинополь та нарід

Не всі знають, але ще до  XVII століття рівень християнізації українського суспільства був досить низьким. За різними оцінками істориків від 40% до 70%.

Християнізація Русі

А тому сьогодні я хотів би поговорити про те як починалась християнізація на Русі. Все почалось 988 року, коли князь Володимир повернувся з подорожі до Константинополя. Він зібрав на центральній площі Києва всіх княжих бояр. Ставши на підмурок свого терему він почав промову:
- Короче, справа така. Був я значить з дружиною у Константинополі, там все кльово. Відтягнулись по повній. Вино. Баби. Золото. Красота, кроч. Але... Мені там натянкнули, що з наступного року будуть пускати вже не всіх. Обмежать в'їзд для всіх нехристиянизованих.

Бояри почали перешіптуватись. 

- Як обмежать? - розлютився старий поважний боярин. - Мій дідо в дружині з Князем Олегом здобував безвіз! Якщо ті греки забули як це було, то ми ж можемо повторити!

Володимир заспокоїв його:

- Ні-ні, безвіз не скасовується, ви мене не так зрозуміли. Просто на воротяному контролі в Константинополі  у всіх приїзжих  будуть перевіряти християнізацію. Ну такі тепер правила... Бюрократи... 

Бояри покивали головами. Хоча нічого й не зрозуміли.

- Короче, я так подумав, - продовжив Володимир, - було б норм, якби ми всі зразу тут взяли і християнізувались. Це безкоштовно. Мені в Константинополі сам Патріарх надав кваліфікованих спеціалістів. Вони кажуть, що можна відкрити пару центрів масової християнізації на березі Дніпра. А там за тиждень типу вони й справляться... Щоб візантійці знали, що ви християнізовані, кожному будуть видавати паспорти християнізації міжнародного зразка - сказав канязь і показав їм золотий хрестик. - Цей паспорт працює не тільки в Візантії, але і по всій Європі. 

- А що... - запитав старий сідоволосий волхв, - може ти й сам, князю, християнізувався, як твоя клята бабця Ольга? 

- Ну так, звичайно... Короче, процедура проста. Тебе обливають водою. Це взагалі безболісно. Спочатку холодно було. Пару днів морозило, але то здається якусь застуду підчепив. Але воно швидко пройшло. Християнізація працює. 

- А кажуть, що це не просто так ти вигадав. Це ти собі бабу в тому Константинополі найшов і хочеш перед нею по понтуватись! - заголосив волхв - Не треба нам ті Візантії! Жили наші предки, богам поклонялись, ні в які ваші Константинополі не їздили і нічого, хорошо, аж до сорока років жили! Не треба нам та модна християнізація! Наші боги кажуть, що...

- Підійди ближче, - сказав князь - бо не чути що там твої боги кажуть.

Волхв підійшов до муру і прокашлявся. 

- Наші боги кажуть, що... - почав він, але закінчити промову він не встиг, бо в цей момент вдалим помахом сокири князь розрубав йому череп. Волхв повалився на землю. Помахуючи топірця князь Володимир продовжив:

- Бачите, він раптово помер, бо не був християнізованим. А християнізація вона реально захищає. 

- Що, дійно, захищає від смерті? - здивувались бояри.

- Так! - сказав князь Володимир. - Візантійські вчені гарантують захист на рівні 94-96 відсотків*

- А що значить оця ось *? - запитали бояри.

- * - це текст мілким шрифтом.

- А що таке шрифт? - не зрозуміли бояри.

- А... Зараз, поясню, - продовжив князь - така ось тема, хриистиянізація працює, якщо виконувати всі правила які написані тут, - він показав натовпу книгу, на шкіряній обкладинці якої сяяли золотом символи: "βιβƛἱα". Там не так багато, 10 заповідів, плюс всякі пророцтва, книга чисел, ну там іще про Соломона... Короче, сезонів на 12 буде. Можна буде всією сім'єю на печі зимовими вечорами переглядати. А потім ми церкву побудуємо, будем там перформанси організовувати. У Візантії он Святій Софії була крута паті - літургія називалась. Так от, ми у нас теж зробим. Свою Софію зі своєю літругією. Бо це модно. Так зараз вся Європа відривається.

- Почекай, князе, ми щось не зрозуміли? Якщо твоя оця ось християнізація захищає від смерті, то що... Вона типу дає безсмертя?

- Так, ви січете фішку - підморгнув їм князь.

- Ваше тіло звичайно вичерпає ресурс (особливо якщо будете занадто ладаном на літургіях вмазуватись). Але! Ваша душа безсмертна. І після кінця світу всіх оживлять, у всіх зберуть сертифікати про християнизацію і перевірять. Як дотримався правил мілким шрифтом, то молодця - і будеш безкінечно тусити на літургіях, а якщо виявиться, що ти правила не читав і по жизні мудаком був - отправлять в Харцизьк в доменних печах метал фігачити. Якось так. Тому до християнізація треба ставитись відповідально.

- Не знаємо що таке той ваш Харцизьк, але звучить страшно - погодились бояри. - Та й безсмертя їм хотілось. І на літургіях у Константинополі тусити теж. Тож погодились вони на християнізацію. Прості люди всього того не розуміли і відмовлялись. Прийшлось запроваджувати обмеження, що без паспорта християнізації ні до князя ні на ринок їх не пускати. Потім побачили що ті біля ідолів масово скупчуються - скинули тих ідолів у Дніпро. А простий люд насильно християнізували. Але люд нічого того не зрозумів, паспорти християнізації підроблював вистругуючи їх із дуба. Так народ і ходив нехристиянізованим ще багато століть. А потім літургії уже перестали бути такими модними, вже не тільки князі і бояри ходили на них, а і прості люди. Ну по ходу якось втягнулись. Так і пройшла християнізація на Русі. Повільно, нескладно, але що вже зробиш. Такий нарід.

Рынок строительных материалов Украины: динамика, качество, логистические риски Рынок строительных материалов Украины за первую половину 2018 года Рынок строительных материалов Украины принципиально зависит от импорта.... 14 червня 2018 / Ринки
Электронная система здравоохранения: новые детали Как будут вводить электронное здравоохранение В будущем электронная система позволит пациентам быстро получить... 30 січня 2018 / Реформи
Избирательный кодекс: опубликован финальный текст Зеленский намерен принять новый Избирательный Кодекс На сайте Верховной Рады появился текст предложений главы государства... 28 листопада 2019 / Реформи
Зеленський і Порошенко - найбільш популярні українські політики, але Українська політика радикалізується - дослідження КМІС і група «Рейтинг» продемонстрували, за суттю, однакові результати,... 08 червня 2021 / Політика
Погода